Apple do të lançojë syzet e saj të Realitetit të Zgjeruar në vitin 2020

Që Apple po punon shumë seriozisht në Realitetin e Zgjeruar është tashmë një fakt, veçanërisht pas lansimit të ARKit dhe iPhone X të ri, përveç pritjes së shkëlqyeshme që platforma ka pasur nga zhvilluesit. Por ky është vetëm hapi i parë i një projekti shumë më të madh, një projekt që dëshiron të na sjellë disa syze AR. (Realiteti i Zgjeruar) dhe se nuk do të vonojmë shumë për ta parë.

Siç është botuar nga Bloomberg, si gjithmonë me informacionin e marrë nga burimet brenda kompanisë që nuk mund të zbulohet, Apple do të ishte tashmë në procesin e zhvillimit syze që mund të jenë gati për 2019 por nuk do të dalin në treg deri në 2020. Sipas këtyre burimeve, Apple pret që ky produkt të tejkalojë iPhone në sukses, pritje mjaft ambicioze.

Një punë që filloi dy vjet më parë

Përkundër asaj që bën Realiteti Virtual (VR), i cili ju vë në një botë krejt imagjinare që ju izolon nga rrethina juaj, ajo që bën Realiteti i Zgjeruar është të përdorë botën reale si një kanavacë dhe të mbivendosë informacion mbi të. Ju mund të jeni në një ndeshje futbolli dhe të shihni statistikat e lojtarëve drejtpërdrejt, madje edhe shfaqje të përsëritura, pa humbur hollësitë e asaj që po ndodh në fushë, ose një kirurg mund të shikojë fushën kirurgjikale me informacion në lidhje me organet dhe elementët e ndryshëm që ai sheh në të. Mundësitë e kësaj teknologjie të re janë të mëdha, dhe ajo që tani shohim në iPhone me iOS 11 është vetëm maja e ajsbergut.

Kompania filloi nja dy vjet më parë duke krijuar një ekip të vogël që filloi punën në AR, por në këtë pikë ajo ekip përbëhet disa qindra inxhinierë të shpërndarë në të gjithë Cupertino dhe Sunnyvale, të cilët janë duke punuar në projekte të ndryshme harduerike dhe softuerike, të gjitha me RA si një element të përbashkët, dhe të cilët janë të koduar me emrin T288. Rezultati i parë i kësaj pune në grup ka qenë ARKit, i cili u ka dhënë atyre mundësinë për të punuar për herë të parë me RA në ekipe të vërteta.

Një pajisje e re e pavarur

Sidoqoftë, hapi tjetër është shumë më i ndërlikuar. Apple nuk dëshiron syze që përdorin iPhone-in si ekran dhe si motor për AR. Ai siguron që tani ka shumë produkte të këtij lloji dhe se asnjë nuk i plotëson kërkesat minimale për të kënaqur përdoruesit, dhe për këtë arsye është një ide që ata e kanë hedhur poshtë. Ideja e Apple është të krijojë syze me ekranin e vet, procesorin e vet dhe madje sistemin e vet operativ, rOS (Sistemi Operativ i Realitetit). Do të ishte kështu një platformë e pavarur, megjithëse e bazuar në iOS, dhe do të kishte App Store-in e vet. Se si bashkëvepron përdoruesi nuk do të ishte ende e qartë, por do të ishte një kombinim i gjesteve, komandave zanore dhe paneleve të prekjes.

Për krijimin e kësaj pajisje të re Apple do të përdorte HTV Vive, dhe tani do të kishte një pajisje të ngjashme me Oculus Gear VR me iPhone si ekran, por këto do të ishin vetëm pajisje testuese që nuk do t'i tregtonte. Hapi tjetër para se të vijnë këto syze të reja Apple, të cilat siç themi do të jenë për vitin 2020, do të përfshijë lëshimin e një versioni të ri të ARKit me më shumë mjete për zhvilluesit, dhe do të ndodhte që në 2018.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.