Apple këshillon kundër montimit të iPhone tuaj në bazën e motorit

Nuk janë pak prej nesh që udhëtojnë çdo ditë me motoçikleta, në qytetet e mëdha ku ndotja dhe problemet e trafikut janë të përsëritura, motoçikleta, e çfarëdo lloji, është një alternativë jashtëzakonisht interesante. Sidoqoftë, lundrimi në qytet po bëhet gjithnjë e më i vështirë për ata prej nesh që vënë bast në GPS -in e iPhone kur dalim nga pista e rrahur.

Tani Apple na paralajmëron se dridhjet e mbajtësit të telefonit celular në motor mund të shkaktojnë dëme në iPhone -in tonë. Kjo është ajo që Apple ka bërë të ditur në një nga dokumentet e saj mbështetës, por ... deri në çfarë mase dëmi mund të jetë i pakthyeshëm?

Në teori, dhe gjithmonë sipas vetë Apple, Ekspozimi i iPhone ndaj një sërë dridhjesh në frekuenca të caktuara dhe për një kohë të gjatë mund të shkaktojë dëme të pakthyeshme në kamerën e iPhone. Dridhjet e motoçikletave janë vënë në dukje drejtpërdrejt nga Apple. Ne kujtojmë se shumë njerëz bëjnë jetesën e tyre duke shpërndarë përmes platformave të tilla si Glovo dhe Uber Eats, performanca e të cilit do të ishte pothuajse e pamundur (ose të paktën shumë më e vështirë) pa përdorur ndonjë nga shfletuesit e disponueshëm në iPhone.

E gjithë kjo duket se e ka origjinën në sistemin e stabilizimit optik të imazhit dhe sistemet e fokusimit automatik. Sinqerisht, ne nuk jemi inxhinierë, kështu që nuk mund të detajojmë vërtet origjinën e problemit, por kufizohemi në transmetimin e asaj për të cilën paralajmëron Apple. Ky sistem Optik i Stabilizimit të Imazhit (OIS) ka qenë i disponueshëm në iPhone për shumë vite tani.

Apple kufizohet në këshillimin kundër përdorimit të tyre të zgjatur ose të zakonshëm, megjithëse i nxjerr motoçikletat elektrike nga ekuacioni, pasi ato duket se shkaktojnë shumë më pak dridhje. Me pak fjalë, një enë me ujë të ftohtë për ata prej nesh që përdorin iPhone rregullisht në motor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Aitor dijo

    Katër kyç me jastëk të krijuar posaçërisht për të shmangur këtë, dhe voila.