Apple konfirmon se ata do të kenë nevojë për pëlqimin e përdoruesve për t'i lokalizuar ato në rast të infektimit nga Coronavirus

A e imagjinonte ndokush mundësinë e shikimit të Logoja e Apple pranë Google? A e imagjinonte ndokush një armëpushim midis dy prej kompanive më të rëndësishme të teknologjisë në botë? Ndikimi që ka Coronavirus në shoqëri po na bën të shohim gjëra të pazakonta, si imazhin që mund të shihni në këto rreshta. Dhe a është kjo Apple është bashkuar me Google për të krijuar një sistem gjurmueshmërie për të ndihmuar autoritetet të gjurmojnë rrugën e Coronavirus dhe na lajmëroni kur jemi në rrezik. Sigurisht, Apple e ka bërë të qartë, ato nuk do të komprometojnë privatësinë e përdoruesve në çdo kohë, pëlqimi ynë do të jetë gjithmonë i nevojshëm kur monitorojmë vendndodhjen tonë.

Gjëja më e rëndësishme nga të gjitha është se qeveritë nuk do të jenë në gjendje ta aktivizojnë këtë në pajisjet tona mobile, gjithçka është me kërkesë të përdoruesit, kështu që askush nuk mund (ose nuk duhet të jetë në gjendje) të na arrijë 24 orë në ditë. Sapo ta pranojmë këtë gjurmueshmëri, pajisjet tona do të komunikojnë me të tjerët bazuar në lidhjet Bluetooth.. Ky sistem do të na lajmërojë kur kemi qenë në kontakt të ngushtë me dikë që është pozitiv për Coronavirus. Sigurisht, për të parandaluar që të gjithë të regjistrohen si pozitivë dhe sistemi të shembet, Do të jetë e nevojshme të skanoni një QR që do të na lehtësojë pasi të jeni testuar pozitivisht. Një sistem që në parim është krijuar për Shtetet e Bashkuara por që mund të eksportohet në më shumë vende.

një iniciativë e madhe mbi të cilën mbizotëron privatësia, dhe fakti është se në javët e fundit privatësia e ofruar nga këto sisteme vendndodhjeje, dhe përdorimi që qeveritë u bëjnë atyre, është vënë në dyshim shumë. Toshtë për t'u kthyer në debat përsëri, nëse qeveritë duhet të kenë akses në "jetën tonë" për të shmangur një problem më të madhNë këtë rast ngjitja, ose nëse masa të tilla si izolimi duhet të jenë të mjaftueshme për të shmangur problemin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.