Apple lëshon aplikacionin 'Tracker Detect' në Android për të gjetur AirTags dhe për të shmangur spiunimin

Zbulimi i gjurmuesit të aplikacionit për Android

Prillin e kaluar pamë një produkt në të cilën ishte spekuluar për një kohë të gjatë: Apple AirTag. Këto pajisje të vogla lejojnë ankorimin e tyre në çdo objekt ose element për ta vendosur atë në çdo kohë. Për më tepër, rrjeti Find My në Big Apple garanton mbulim pothuajse global, duke i bërë të gjitha pajisjet Apple një rrjet gjeolokimi që lejon që objekti të gjendet nga kudo në botë. Duke përfituar nga tërheqja, Apple ka lançuar Tracker Detect, një aplikacion për Android që ju lejon të gjeni AirTags ose lokalizues të pajtueshëm me rrjetin Find My për të shmangur gjurmimin. Ju themi pas kërcimit.

Përdoruesit e Android do të shmangin gjurmimin me AirTags me Tracker Detect

Kur një përdorues gjen një AirTag që nuk është i tij, ai është në gjendje ta gjurmojë atë falë aplikacioneve dhe sistemeve të përfshira në iOS. Integrimi i produkteve me sistemet e Apple është një nga arsyet pse ky sistem vendndodhjeje është kaq i rrjedhshëm. Megjithatë, përdoruesit e Android nuk e kishin këtë opsion në formën e një aplikacioni zyrtar.

Tracker Detect kërkon për gjurmues artikujsh që janë të ndarë nga pronari i tyre dhe që janë të pajtueshëm me rrjetin Find My të Apple. Këta gjurmues artikujsh përfshijnë AirTag dhe pajisje të përputhshme nga kompani të tjera. Nëse mendoni se dikush po përdor AirTag ose një pajisje tjetër për të gjurmuar vendndodhjen tuaj, mund të skanoni për ta provuar dhe për ta gjetur.
Ngjyra dhe aksesorë të rinj të rripave për AirTags
Artikulli i lidhur:
Apple shton ngjyra të reja në rripat dhe varëset e saj AirTag

Apple ka nisur Zbulimi i gjurmuesitLuajnë Store. Përmes NFC-së së pajisjeve mobile, përdoruesit mund të gjeni AirTag afër me një lente paksa të ndryshme nga origjinali. Ky aplikacion është krijuar për Shmangni gjurmimin me gjurmuesit e Apple ose pajisjet e përputhshme me rrjetin Find My. Kjo do të thotë, nëse dikush mban një AirTag në çantën tonë të shpinës për të na 'ndjekur', nëse kemi një iPhone marrim një njoftim se kemi një AirTag që nuk është i yni, duke na njoftuar për ngjarjen. Por kjo në Android nuk ndodh.

Ky aplikacion lejon zbuloni pajisjet e vendndodhjes gjeografike të përputhshme me rrjetin Find My dhe raportohet gjithashtu se si të çaktivizohen ato. E meta e Tracker Detect është se megjithëse na ofron informacione të tilla si numri serial, nuk përfshin informacionin e kontaktit për pajisjet kështu që në rast se e gjejmë aksidentalisht, nuk do të mund të kontaktojmë me pronarin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.