Apple lëshon iOS 15.2 Beta 4 për Zhvilluesit

Dy javë pas lëshimit të Beta-s së tretë të iris 15.2 dhe iPadOS 15.2, Apple ka lëshuar Betën e katërt, aktualisht vetëm për zhvilluesit, tani i disponueshëm për t'u shkarkuar nëpërmjet OTA.

Ata zhvillues që kanë të instaluar versionin beta të iOS 15.2 në pajisjet e tyre, tani mund të shkarkojnë nëpërmjet OTA, nga vetë terminali, Betën e katërt të këtij versioni. Ky version i ri përfshin raportet e privatësisë, siç na treguan në WWDC të fundit 2021, një karakteristikë me të cilën ne mund të kontrollojmë se cilat aplikacione aksesojnë informacionin privat në pajisjen tonë, dhe frekuencën me të cilën ata e bëjnë këtë, e cila përfshin informacione për vendndodhjen tonë, përdorimin e kamerës, mikrofonit dhe kontakteve. Na jepet gjithashtu informacione se ku kontaktojnë aplikacionet dhe faqet tona të internetit, në mënyrë që të mund të mësojmë për gjithçka që bëjnë aplikacionet dhe ueb-et "pas perdeve" dhe ku po dërgojnë informacionin tonë.

Përveç këtyre opsioneve të privatësisë, masat e sigurisë përfshihen edhe në aplikacionin e mesazheve për të vegjlit në shtëpi dhe për të konfiguruar personin që do të mund të hyjë në llogarinë tonë në rast vdekjeje. Opsionet e tjera të përfshira në këtë version përfshijnë uNjë veçori e re në aplikacionin "Kërko" që ju lejon të gjeni pajisje që po ju gjurmojnë. Ne gjithashtu mund të fshehim emailin tonë brenda aplikacionit Mail dhe ka ndryshime kozmetike në aplikacionin iPad TV, me një shirit anësor të ri që lejon navigim më të drejtpërdrejtë.

Ndryshime të tjera përfshini një buton për të aktivizuar ose çaktivizuar modalitetin makro brenda aplikacionit të Kamera, në mënyrë që të mund të kontrollojmë manualisht ndryshimin e thjerrëzave në iPhone tonë në mënyrë që ai të fokusohet në mënyrë adekuate në objektet që janë shumë afër. Kjo veçori është kërkuar shumë nga përdoruesit, pasi modaliteti makro, i cili është shumë i dobishëm në disa raste, në të tjera na pengon të marrim fotografi të mira nëse nuk duam ta përdorim atë nga afër.

Versioni përfundimtar i këtij përditësimi pritet të arrijë së shpejti., e parashikueshme para fundit të vitit. Për momentin është i disponueshëm vetëm për zhvilluesit, së shpejti do të arrijë për përdoruesit e Beta Publike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.