Apple lëshon versionin e parë beta të zhvilluesit të iOS 16.6

iOS 16.6, përditësimi i fundit në iOS 16 në mënyrë të parashikueshme

Si të jetë një orë zvicerane me përpikëri të Apple ka lëshuar versionin e parë beta të zhvilluesit të iOS 16.6. Pas 24 orësh me iOS 16.5 me ne zyrtarisht, molla e madhe ka nisur punën për të filluar testimin me atë që mund të jetë përditësimi i fundit i madh për iOS 16 para ardhjes së iOS 17. Pa dyshim, ky version i ri nuk pritet të sjellë lajme të mira, por një fazë të re të beta fillon ku zhvilluesit do të duhet të korrigjojnë, testojnë dhe raportojnë gabimet për të arritur stabilitetin maksimal të mundshëm.

iOS 16.6 arrin tek zhvilluesit me beta e tij të parë

Vetëm dy ditë më parë, Apple lançoi zyrtarisht iOS 16.5 me pak risi të dukshme, por rregullime shumë të rëndësishme sigurie. Në nivel funksional, në Apple News u shtua vetëm një skedë kushtuar sporteve dhe u përfshinë të gjitha ndryshimet e reja në lidhje me sferat dhe sfondet e Edition Pride 2023. Por gjëja më e rëndësishme është rregullimin e vrimave të sigurisë që po shfrytëzoheshin në mënyrë aktive nga hakerat në mbarë botën dhe se iOS 16.4.1(a) nuk e rregulloi atë.

iOS 16.5 rregullon vrimat e sigurisë
Artikulli i lidhur:
macOS 13.4, iPadOS 16.5 dhe iOS 16.5 rregullojnë tre dobësi të rëndësishme

Tani është radha e iOS 16.6, versioni tjetër i madh nga Apple. Disa orë më parë u botua beta e parë për zhvilluesit disponohet te Settings > General > Përditësimet e softuerit nga zhvilluesit që kanë lidhur Apple ID tuaj me program zhvillues. Mos harroni se tani profilet nuk mund të transferohen dhe se vetëm zhvilluesit e certifikuar mund të shkarkojnë versione të këtij lloji, sepse ato janë të lidhura me çdo Apple ID.

Për momentin nuk janë zbuluar ndryshime, por javë më parë ka pasur spekulime për këtë mbërritja e verifikimit të përdoruesit në iMessage përmes çelësave të vërtetimit, një funksion që u njoftua në WWDC22 dhe ishte në pritje të publikimit. Duhet të kujtojmë gjithashtu se iOS 16.6 me shumë mundësi do të arrijë pas WWDC23 duke qenë se do të fillojë pas pak ditësh, më 5 qershor.


Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.