Apple përkohësisht ndërpret procesin gjyqësor kundër Prepear mbi ngjashmëritë e logos

Përgatituni

Gushtin e kaluar, Apple paditi një kompani të vogël të quajtur Prepear, sepse logoja e saj në formë dardhe ngjante shumë me logon e Apple. Me sa di unë, një dardhë nuk duket shumë si një mollë, përveç kësaj, Prepear nuk ka lidhje me botën e teknologjisë, kështu që bazoni kërkesën e saj në faktin se mund të ngatërrojë përdoruesin (një argument që Apple zakonisht përdor në këto raste), kishte një rrugë shumë të shkurtër.

Duket se firma ligjore e Apple dija ka hyrë në të, dhe siç mund të lexojmë në MacRumors, ka kërkuar të paralizojë veprimin ligjor për 30 ditët e ardhshme në përpjekje për të arritur një marrëveshje me Prepear, në mënyrë që nëse ata nuk arrijnë një marrëveshje para 23 janarit, mosmarrëveshja ligjore midis të dy kompanive të rinisë.

Por çfarë është Prepear?

Prepear është një kompani shumë e vogël, me vetëm 5 të punësuar, që ofron receta të shëndetshme dhe një listë blerjesh përmes të njëjtit aplikacion celular. Kur Apple e raportoi atë, kompania u detyrua të pushojë disa nga punonjësit e saj në mënyrë që të përballet me procesin gjyqësor që mund t'i kushtojë disa mijëra dollarë vetëm në avokatë.

Kjo nuk është hera e parë që ata nga Cupertino padisin një kompani për përdorimin e një logo që, sipas Apple, mund të ngatërrojë përdoruesin, një pozicion që duhet të ndryshojë, sipas Prepear, duke deklaruar se:

Shtë një përvojë shumë e frikshme të sulmohesh legalisht nga një prej kompanive më të mëdha në botë, edhe kur ne nuk kemi bërë asgjë të gabuar, dhe ne e kuptojmë pse shumica e kompanive thjesht dorëzohen dhe ndryshojnë logot e tyre.

Ne po mbrohemi kundër Apple jo vetëm për të mbajtur logon tonë, por për t'i dërguar një mesazh kompanive të mëdha të teknologjisë se ngacmimi i kompanive të vogla ka pasoja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.