Ata arrijnë të mashtrojnë njohjen e fytyrës në aeroport, por jo Face ID të Apple

Maska 3D

Një nga risitë që Apple prezantoi me iPhone X ishte zëvendësimi i njohjes së gjurmëve të gishtave nga Identifikimi i fytyrës. Herën e parë kur vendosa një pajisje të re me këtë teknologji, mendova se nuk duhet të jetë shumë e vështirë të mashtroj identitetin tim përpara kamerës së markës sime të re iPhone X.

Ditë pasi e prezantuam atë, djali im dhe unë kaluam një të dielë pasdite duke bërë punë manuale. Ne kemi shtypur disa fotografi të fytyrës sime, me ngjyra dhe madhësi jetësore, për t'u përpjekur të mashtroj telefonin. Ishte kënaqësi, por përpjekja ishte e kotë. E tëra që arrita të bëja ishte të harxhoja disa fishekë me ngjyrë. Për fat të mirë, i përdor ato të përputhshme, shumë më lirë sesa origjinalet.

Të njëjtën gjë që unë bëra, disa inxhinierë në Kinë e kanë bërë atë, shumë më profesionale, me Maska 3d. Testi, i kryer nga kompania e inteligjencës artificiale Kneron, u krye në vende të ndryshme publike duke përdorur teknologjinë e njohjes së fytyrës. Ideja ishte që të përpiqesh të mashtrosh këto sisteme duke përdorur maska ​​3D dhe fotografi të madhësive natyrore të fytyrave. Rezultati është se ata ishin në gjendje të imitojnë një klient, dhe bleni dhe paguani pa probleme në dyqane të ndryshme aziatike duke përdorur sistemin e pagesave të AliPay dhe WeChat.

Këto sisteme të njohjes së fytyrës janë të ngjashme me ato që përdoren në aeroporte. Ata e testuan atë në aeroportin e Schiphol, më i madhi në Hollandë, dhe ata gjithashtu arritën të mashtrojnë sistemin. E njëjta gjë ndodhi në stacione të ndryshme hekurudhore në Kinë. Në të njëjtin raport, përmendet gjithashtu se Ata nuk mund të kalonin në sistemin e Face ID të Apple të testuar në një iPhone X.

Kompania me qendër në San Diego Kneron përdori maska ​​speciale 3D të bëra në Japoni për provën. Ai i bëri këto teste për të zbuluar kufizimet aktuale të kësaj teknologjie, ndërsa zhvilloi sistemin e tij të njohjes së fytyrës të quajtur "Edge AI".

Djemtë nga Kneron nuk mund ta mashtronin iPhone, por sipas ka botuar 9to5macTë tjerë tallës të zgjuar kanë pasur sukses. Një patentë e re e Apple që kontrollon lëvizjen e muskujve të fytyrës do ta bëjë të pamundur këtë sistem të sofistikuar mashtrimi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.