A ju janë dhënë disa AirPods? Disa këshilla për të filluar

AirPods

Të gjithë mendojmë se kur Apple lëshoi ​​të parën AirPods me çmim 179 € ata do t'i hanin me patate. Vitin e kaluar i azhurnuan ato me kutinë e tyre të karikimit pa tel dhe ato janë 229 dollarë. Këtë vit, ai e ka mbështjellë kaçurrelën me AirPods Pro me një çmim të ulët prej 279 €.

E çmendur, apo jo? Epo, e vërteta është se me shitjet në Black Friday ata mbaruan nga stoku në të gjithë botën, dhe tani që janë përsëri në dispozicion, do të jetë një nga dhuratat e yjeve këtë Krishtlindje. Nëse jeni nga ata me fat dhe që ju solli Santa Claus, këtu janë disa këshilla të dobishme.

Unë thashë, nëse ata ju kanë dhënë disa AirPods ose AirPods Pro, ose i keni dhënë vetes sepse ia vlen, ne do t'ju tregojmë disa këshilla në mënyrë që t'i lëshoni në këmbën e djathtë.

Emri AirPods tuaj

Gjëja e parë që duhet të bëni sapo të lidheni me Bluetooth në iPhone tuaj është jepu atyre një emër.

 1. Hapni Cilësimet
 2. Prekni Bluetooth
 3. Prekni "i" në fund të AirPods
 4. Prekni "Emri" dhe shkruani emrin që dëshironi

Vendoseni AirPods Pro në veshin tuaj

Nëse dëshironi që AirPods Pro të përshtatet në madhësinë e veshit tuaj si një dorezë, kthehuni si më parë te Settings, Bluetooth, "i" në fund të emrit që keni vendosur, prekni provën e Pad padit, vazhdoni dhe luani.

Një mesazh do të shfaqet nëse gomat janë adekuate, ose duhet të provoni të tjera me një madhësi tjetër. Keni tre matje të ndryshme që të mund të vendosni.

Gjeni AirPod-et e mia

Nëse jeni paksa pa kuptim dhe nuk dini se ku i keni lënë AirPods tuaj, qetësohuni, ekziston një zgjidhje. Apple ka funksionin e gjetjes së kufjeve brenda aplikacionit Kërko. Që të funksionojë, AirPods duhet të lidhen me iPhone tuaj përmes Bluetooth. Nëse ato janë shumë larg, Apple do të përpiqet t'i gjejë sa më mirë që të jetë e mundur.

Për të provuar këtë funksion, futni aplikacionin Kërko në iPhone, iPad ose Mac. Trokitni lehtë mbi Pajisjet në fund, dhe ato do të shfaqen në hartë. Nëse ato janë jashtë rrezes së lidhjes Bluetooth, do t'ju tregojë në hartë vendndodhjen e fundit ku janë çiftuar. Shtë i njëjti sistem që Apple përdor për të ditur se ku keni parkuar makinën tuaj.

Mësoni t'i kontrolloni ato

Të dy AirPods dhe AirPods Pro i ri, kanë kontrolle të ndryshme të integruara. Siç mund ta prisni, ato më të shtrenjtat kanë më shumë karakteristika. Le t’i shohim.

Për AirPods, prekni njërën prej tyre dy herë. Si parazgjedhje, kjo ndalon rishikimin. Nëse dëshironi të ndryshoni funksionin, kthehuni në rrugën e Cilësimeve, Bluetooth dhe "i" të dikurshëm dhe mund të ndryshoni funksionin që kryeni me trokitje të dyfishtë. Mund të telefononi Siri, të luani / ndaloni ose të kaloni në këngën tjetër / të mëparshme. Mund ta çaktivizoni plotësisht.

AirPods Pro, janë më të ndjeshëm në prekje dhe kanë më shumë mundësi:

 • Me një prekje ju luani, bëni pauzë ose i përgjigjeni një telefonate
 • Me dy prekje hidhesh përpara
 • Me tre trokitje e lehtë, ju hidheni prapa
 • Ju mbani të shtypur dhe kaloni midis anulimit të zhurmës dhe mënyrës transparente

Por jo të gjitha janë mrekulli. Nëse dëshironi të rrisni ose ulni volumin, do të duhet ta bëni nga pajisja që po luan ose t'i tregoni Siri.

Kërkoni për AirPods

Kontrollet e Anulimit të Zhurmës në AirPods Pro

AirPods Pro përmban tre mundësi të ndryshme për anulimin e zhurmës. Anulimi aktiv i zhurmës bllokon tingullin jashtë, ndërsa modaliteti i transparencës ju lejon të dëgjoni se çfarë po ndodh përreth jush. Të dy funksionet gjithashtu mund të çaktivizohen.

Si të kaloni midis mënyrave të ndryshme:

 • Opsioni 1: Shtypni njërin nga dy AirPods derisa të dëgjoni një tingull.
 • Opsioni 2: Në Qendrën e Kontrollit të iPhone, shtypni dhe mbani të shtypur shiritin e volumit dhe zgjidhni midis Anulimit të Zhurmës, Joaktivit ose Transparencës.

Siri njofton mesazhet hyrëse

Nëse jeni duke dëgjuar muzikë me AirPods dhe Ju merrni një mesazh, ju keni mundësinë që Siri t'ju njoftojë dhe të jetë në gjendje të përgjigjet me zërin tuaj. Ai punon vetëm me AirPods 2 dhe AirPods Pro, të cilët montojnë chip-in më të fundit të Apple H1.

Nga fabrika është e pabanuar. Për ta aktivizuar, shkoni në iPhone tuaj te Settings, Siri dhe Search, Announ Messages. Nëse i përgjigjeni mesazhit me zërin tuaj, Siri do ta konfirmojë atë. Mund ta çaktivizoni te "Përgjigju pa konfirmim".

Funksioni spiun

Ju mund të dëgjoni përmes AirPods tuaj se çfarë "dëgjon" iPhone ose iPad. Kaq e qartë. Për sa kohë që keni mbulim me Bluetooth, mund ta lini celularin në një dhomë tjetër dhe të dëgjoni tingullin e ambientit të tij përmes AirPods.

Për ta aktivizuar, shkoni te Cilësimet, Qendra e Kontrollit, Personalizoni Kontrollet dhe prekni "+" pranë Dëgjimit. Pasi të aktivizoheni, hapni Qendrën e Kontrollit dhe trokitni lehtë mbi ikonën blu të veshit. Ju do të filloni të dëgjoni përmes AirPods se çfarë dëgjon iPhone juaj.

Ndarja audio

Një tjetër tipar ekskluziv për AirPods me çip H1. Ju mund të lidhni çifte të shumta të AirPods (me çip H1) në një pajisje të vetme Apple në mënyrë që të gjithë të dëgjojnë të njëjtën gjë. Si ta aktivizoni atë:

 1. Trokitni lehtë mbi ikonën AirPlay në Qendrën e Kontrollit, ekranin e kyçjes ose në aplikacionin që po luan.
 2. Trokitni lehtë mbi «Ndaj audion»
 3. Mbani çiftin tjetër të AirPods që dëshironi të çiftoni afër njëri-tjetrit
 4. Kur ato shfaqen në ekran, trokitni lehtë mbi "ndani audion".

Nëse e keni arritur deri më tani, ju tashmë dini gjithçka që mund të bëni me Apple AirPods tuaj. Dhe falënderoni këdo që jua ka dhënë (sidomos nëse janë AirPods Pro), sepse me siguri do t’i shijoni. Gëzuar Krishtlindjet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.