CEO i Time Warner pretendon se Apple kurrë nuk ishte serioz në lidhje me blerjen e kompanisë së tij

kabllo_varneri_kohë

Shumë prej nesh kanë folur në të kaluarën për interesin e mundshëm të Apple për të nisur një shërbim televiziv streaming në përpjekje për të hyrë në tregun e shërbimeve televizive dhe video streaming. Por pasi kam bërë raundin e kësaj dite edhe sot unë ende Apple nuk ka treguar ndonjë interes real për këto lloj shërbimesh. Në të kaluarën kemi folur për interesin e Apple për të blerë Time Warner, një nga kompanitë që tashmë ofron shërbime të televizionit kabllor dhe që gjithashtu ka një numër të madh të të drejtave televizive për seri dhe filma. 

Por pas disa takimeve joformale, CEO i tanishëm i Time Warner pretendon se kompania me bazë në Cupertino kurrë nuk kishte ndonjë qëllim të vërtetë për të blerë kompaninë. Jeff Bewkes thotë se ne kemi punuar së bashku për të arritur një marrëveshje që përfiton nga të dy kompanitë, por Apple kurrë nuk ka treguar një interes të veçantë për të na blerë ose për të arritur ndonjë lloj marrëveshje, duket se ajo ka qenë vetëm duke ndjerë fushën të bashkimeve dhe blerjeve.

Vitin e kaluar, Eddy Cue u takua me Olaf Olafsson, shefi i strategjisë së korporatave të Time Warner. në një ngjarje joformale në të cilën filluan disa biseda paraprake mbi interesin e mundshëm të Apple për blerjen e Time Warner dhe komoditetin e Time Warner për të vazhduar me këtë operacion, pasi që në kohët e fundit, kompania e prodhimit nuk po kalon momentet e saj më të mira dhe mënyra e vetme e mundshme për aksionarët për të varur shenjën Për Shitje.

Nëse Apple do të blinte Time Warner, kompania me bazë në Cupertino do të kishit hyrje të menjëhershme në një gamë të gjerë të kanaleve dhe studiove të filmave, ndër të cilat janë CNN, HBO dhe Warner Bros., një akses që mund të jetë veçanërisht i favorshëm nëse Apple dëshiron të fusë kokën e saj në botën e shërbimeve video streaming, një shërbim që për momentin duket se është parkuar deri në datën e pritshme të fillimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.