HEIF, formati i kompresimit që do të kursejë hapësirë ​​në iDevices tuaj me iOS 11

Qershorin e kaluar ishte data e zgjedhur nga Apple për të prezantuar sistemet tuaja të reja operative: iOS 11 dhe mac OS High Sierra. Kishte pritje të mëdha pasi nuk kishte shumë rrjedhje rreth asaj që do të ishte lajmi i sistemeve operative përkatëse. Një nga pikat kryesore ishte përputhshmëria e HEIF, un formati i kompresimit që do të kursente shumë hapësirë në pajisjet tona.

Me azhurnimet më të fundit, Apple tashmë kishte përfshirë sistemin e saj të ruajtjes: APFS (Sistemi i Skedarit Apple) i cili lejoi një kursim hapësire sidomos për pajisjet me procesorë 64-bit. Me këtë rast, me lëshimin e iOS 11 ne kemi verifikuar atë skedarët e imazhit dhe videos janë përgjysmuar në madhësi pas kompresimit në HEIF.

Magazinimet e Vogla Tani Kuptojnë, Apple: Prezantimi i HEIF

Flasim HEIF si një format kompresimi por në të vërtetë nuk është kështu. Këto shkurtime që u referohen format i skedarit të imazhit me efikasitet të lartë është vetë një lloj kutie ku futen skedarët origjinal. Kjo është, vendi ku ruhen fotot dhe videot, për shembull.

Zyrtarisht ky sistem i kompresimit është i pajtueshëm me skedarët Baza ISO dhe skedarë të tjerë multimedial siç janë teksti dhe audio, megjithëse nuk janë aq të vogla sa imazhet dhe videot. Objektivi i HEIF është e qartë: arrihet zvogëloni madhësinë e skedarit pa humbur cilësinë, qëllimi i një sistemi të mirë kompresimi.

Ky sistem është i aftë të deshifroj atë me pajisje të gjitha pajisjet, por nuk do të jenë në gjendje të ruajnë përmbajtjen e kompresuar HEIF. Prandaj, Vetëm procesori A10 Fusion dhe A11 Bionic ata mund të lexojnë dhe kodojnë. Ne po flasim për këtë vetëm iPhone 7, 7 Plus, 8, 8 Plus dhe X mund kurseni hapësirë në mënyrë të konsiderueshme me iOS 11.

Ne kurrë nuk e dinim rezultatin e plotë të përfshirjes së këtij sistemi në iOS 11, por pas fillimit zyrtar të tij ne mund të përcaktojmë përafërsisht rezultatin përfundimtar: HEIF shkurton skedarët foto dhe video në gjysmë në secilën prej mënyrave me të cilat mund të kapim imazhe në iOS 11, siç mund ta shihni në tabelën sipër këtyre rreshtave.

Nëse shohim tabelën dhe analizojmë spektrin e hapësirës ruajtëse të disponueshme në iPhone dhe iPad, ne shohim se si tani një iPhone X 64 GB ka kuptim për sa kohë që nuk ruhen shumë skedarë multimedial dhe përdoret iCloud.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jimmy iMac dijo

    Por me një iPhone 6 Plus kjo nuk funksionon as me iOS 11?