Foxconn do të fillojë zgjerimin e saj në Indi vitin e ardhshëm

iphone-5s-indi

Për disa muaj Apple ka synuar Indinë. India me më shumë se 1.200 miliard njerëz është një nga tregjet në zhvillim me potencialin më të madh të rritjes, por ndryshe nga Kina, Apple po has një numër të madh të problemeve, probleme që kanë të bëjnë gjithmonë me qeverinë e vendit. Për fat të mirë për Apple dhe falë vizitave të Tim Cook në vend, djemtë e Cupertino kanë ndërmarrë hapat e parë për të qenë në gjendje të filloni hapjen e dyqaneve të saj të para në vend dhe kështu të ndalet në varësi të shitësve të autorizuar, mënyra e vetme për përdoruesit e Apple për të blerë produktet e kompanisë në vend.

Kërkesa kryesore e vendosur nga qeveria indiane në mënyrë që të hapë dyqanet e veta, çelësi i zgjerimit të Apple në vend, ishte që të paktën 30% e produkteve të prodhohen në vend, një problem i madh për Apple pasi të gjitha produktet e saj aktualisht bëhen në Kinë dorë për dore me Foxconn. Në përpjekje për të zgjidhur këtë problem, Apple kontaktoi Foxconn në mënyrë që ajo të fillojë zgjerimin e saj në Indi përpara afatit, në mënyrë që të shesë produkte në vend përmes dyqaneve të saj, në përputhje me kërkesat e qeverisë.

Sipas The Economic Times, Foxconn do të fillojë prodhimin e iPhone të parë në Indi brenda dy deri në tre vjet, dhe për këtë tashmë ka filluar të investojë në vend, me një investim të planifikuar prej 600 milion dollarësh. Planet e Foxconn bëjnë një rrugë të gjatë, pasi po bëhet gjithnjë e më e shtrenjtë mbledhja e përbërësve në Kinë, për shkak të përmirësimeve në kushtet e punës së punëtorëve, gjë që e ka detyruar kompaninë të fillojë shpërndarjen e punës dhe ta zëvendësojë atë me robotë, siç ju informuam disa muaj më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.