Garanci e detyrueshme 3-vjeçare e kaluar për të gjitha produktet, përfshirë Apple

Approvedshtë aprovuar në Spanjë zgjatjen e garancisë së detyrueshme për produktet e blera nga konsumatorët, nga dy vjet në tre, dhe kjo padyshim përfshin produktet e Apple.

Apple do të duhet të ofrojë një garanci tre-vjeçare në Spanjë për të gjitha produktet që shet në vendin tonë, si pjesa tjetër e prodhuesve, siç është aprovuar nga Këshilli i Ministrave sot. Rregulloret e reja të konsumatorit janë kështu të gatshme për botim në BOE, ku do të tregohet data në të cilën do të hyjë në fuqi. Përveç kësaj garancie tre-vjeçare, përfshihen modifikime të tjera të tilla si zgjatja në 10 vjet e periudhës gjatë së cilës prodhuesit duhet të kenë pjesë për të riparuar pajisjet e tyre.

https://twitter.com/consumogob/status/1387071686953086978

Kontraktimi i shërbimeve dixhitale "falas" rregullohet gjithashtu për herë të parë, ato në të cilat ata ju ofrojnë një shërbim për të ndryshuar të dhënat tuaja personale, të tilla si rrjetet sociale, muzika, etj. Qëndrueshmëria e një produkti përcaktohet gjithashtu si një kriter objektiv. Nëse qëndrueshmëria nuk është ajo e rënë dakord në kontratën e blerjes, klienti mund të zgjedhë midis riparimit ose zëvendësimit të saj.

Apple dhe prodhuesit e tjerë do të duhet të jenë në përputhje me rregulloret e reja që nga momenti i hyrjes në fuqi, ne nuk e dimë nëse është retroaktive apo nga ajo datë. Ky ndryshim në rregullore është pjesë e një propozimi nga Bashkimi Evropian, kështu që mund të ndodhë që vendet e tjera të Bashkimit gjithashtu të zgjasin periudhën e garancisë së detyrueshme për prodhuesit. Lajm i mirë për konsumatorët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.