Një gazetë gjermane hedh akuza për taksat e Apple

Süddeutsche Zeitung, një nga gazetat më të rëndësishme në Gjermani, botuar disa ditë më parë letër e hapur drejtorit ekzekutiv të Apple, Tim Cook, në të cilin kryeredaktori i tij, Wolfgang Krach, pretendon se gjigandi i Cupertino paguani nga 1 deri në 7% taksë mbi të ardhurat tuaja jashtë vendit.

Krach arriti një shifër të tillë pas analizoni dokumentet që u bënë publike me rrjedhjen e Gazetave të Parajsës që Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Hetues arriti ta nxjerrë në dritë. Redaktori pretendoi se Apple la pyetje pa përgjigje të paraqitura nga gazeta, duke akuzuar gjigantin teknologjik të iPhone-it që u hiqet përgjegjësisë kur bëhet fjalë për të artikuluar dhe shpjeguar praktikat e tij të diskutueshme për publikun.

“Apple reklamon veten si një kompani transparente. Nëse kjo është e vërtetë, atëherë me të vërtetë nuk ka asnjë arsye për të heshtur, jo? ". Kjo është ajo që mund të lexohet në raport.

Wolfgang Krach kritikoi Apple për kërkimin e garancisë zyrtare të përjashtimit nga taksat nga një vend i papërcaktuar. Pse e doni ate? Pse ndiheni të autorizuar për të mos paguar taksa në një vend specifik? A deshironit statusi i taksës zero ishte një parakusht për të krijuar vendbanimin tatimor atje? Çfarë të jep të drejtën të bësh kështu? " Ato ishin pyetje të tjera të mprehta që redaktori i gazetës i drejtoi kreut të Apple.

Apple është tatimpaguesi më i madh në botë

Kompania me qendër në Cupertino ka thënë se niveli i saj efektiv i taksës së të ardhurave jashtë shtetit është 21%, ndërsa mohon kategorikisht të gjitha raportet e lëshuara së fundmi se është Apple lëvizi para në dorë në det të hapur nuk tatohet në Channel Island të Xhersit. Këto informacione u shfaqën në Paradise Papers dhe janë hedhur poshtë plotësisht nga ICIJ dhe janë miratuar nga një kompani ligjore përgjegjëse për transaksione të tilla.

Duke komentuar deklaratën e fundit të Tim Cook për New York Times në të cilën kreu i kompanisë së teknologjisë pohon prerazi se Apple kishte një "përgjegjësi morale" jo vetëm për të ndihmuar rritjen e ekonomisë amerikane, por edhe për "kontribuojmë në vendet e tjera në të cilat ne bëjmë biznes", Krach thotë se" optimizimi i taksave "të Apple po përpiqet të shfrytëzojë boshllëqe të ndryshme në sistemet e taksave në të gjithë botën dhe në këtë mënyrë të arrijë norma më të ulëta të taksave në secilin vend dhe të rrisë fitimet e tyre.

"Zoti. Cook, a mendoni se rekordi i pagesave të taksave të Apple është në përputhje me "përgjegjësinë morale" që keni mbrojtur në intervistën tuaj me Kohët? Një "optimizim i taksave" i tillë - megjithëse i ligjshëm - është e mundur vetëm sepse firmat e specializuara ligjore, të tilla si Appleby, hartojnë struktura komplekse e paarritshme për shumicën e ndërmarrjeve të tjera dhe për organizatat që kontrollojnë lëvizjet ekonomike të kompanive ”. Punëtorët e aftë, pronarët e bizneseve të vogla dhe punonjësit në shumicën e vendeve jashtë Shteteve të Bashkuara, shumë prej të cilëve me siguri përdorin produkte të Apple, nuk kanë mjetet për të shmangur taksat e zakonshme.

Deri në vitin 2014, Apple kishte shfrytëzuar një boshllëk në ligjet irlandeze të taksave, të njohur si 'Double Irish', i cili ka lejohet të kanalizojë të gjitha shitjet tuaja jashtë vendit përmes filialeve irlandeze. Në vend që të paguante taksën e korporatës Irlandeze prej 12.5%, ose normën e SHBA prej 35%, pagesat e taksave të huaja të Apple rrallë arrinin në më shumë se 5% të fitimeve të saj të huaja dhe në disa vite ranë nën 2%.

Si një shembull, Komisioni Evropian llogariti që niveli i taksave për një prej firmave Irlandeze të Apple për një vit kishte qenë i vogël sa 0.005% në miliarda dollarë në shitje evropiane. Kompania e teknologjisë së Amerikës së Veriut ka qenë plotësisht e përfshirë në skandalin e evazionit fiskal të botuar nga raporti nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Investigativ. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.