Gjermania i kërkon BE -së të paktën shtatë vjet përditësime të iOS

mollë është një nga kompanitë (nëse jo më së shumti) që ofron një sasi më të madhe të pajtueshmërisë së prapambetur dhe azhurnimeve për të gjitha llojet e pajisjeve. Përkundër kësaj, duket se disa organizata nuk mendojnë se është e mjaftueshme dhe po punojnë për t'u ofruar përdoruesve më shumë përditësime më të mira.

Gjermania po punon në mundësinë për të kërkuar korporata të mëdha për shtatë vjet përditësime dhe riparime për pajisjet e tyre. Në këtë mënyrë, si konsumatori ashtu edhe mjedisi do të mbrohen, një përparim i mëtejshëm në politikën e Bashkimit Evropian për mbrojtjen e konsumatorit, tashmë mjaft kufizues.

Nga Heise, Gjermania është në ballë në një projekt që synon të rrisë nivelin e Bashkimit Evropian në mënyrë që nxisin prodhuesit kryesorë të telefonave celularë të ofrojnë përditësime të sigurisë për të paktën shtatë vjet, Në të njëjtën mënyrë që ata vazhdojnë të prodhojnë një numër të caktuar pjesësh që lejojnë përdoruesit të vazhdojnë riparimin e celularëve të tyre në shërbimet teknike zyrtare, të gjitha me qëllim të ruajtjes së mjedisit dhe ndalimit të konsumit të tepërt të këtyre produkteve, të cilat pavarësisht gjithçkaje janë dukshëm duke fryrë

Tani për tani, Komisioni Evropian ka mbjellë veten brenda një periudhe pesëvjeçare, një propozim që të gjithë prodhuesit e celularëve duket se nuk e marrin seriozisht, veçanërisht ata që funksionojnë me sistemin operativ Android, ndryshe nga iOS, i cili është i pranishëm shumë në terminalet. më jetëgjatë si në nivelin e iPhone ashtu edhe kur flasim për iPad. Kjo është mënyra se si vendi gjerman synon të detyrojë Bashkimin Evropian t'u ofrojë përdoruesve atë që ata e quajnë "Pjesë zëvendësuese me një çmim të arsyeshëm". Përkundër faktit se ka shumë shërbime teknike (të paautorizuara) që tashmë ofrojnë çmime shumë më konkurruese sesa ato të Apple, shpesh në dëm të cilësisë së komponentit të montuar.

Nuk është e lehtë për ne që t'i shohim këto zhvillime në një afat të shkurtër, megjithëse është një nga pikat që duhet negociuar nga Bashkimi Evropian në strategjinë e tij të zhvillimit të qëndrueshëm për vitin 2023.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.