Google blen tokë për të ndërtuar një qendër të dhënash në Danimarkë, ashtu si Apple

Që nga viti 2015, kompania me qendër në Cupertino ka luftuar me këshillin e qytetit dhe qytetarët e Qarkut Atherny, në Irlandë, për të qenë në gjendje të kryejnë një investim prej afro 900 milion eurosh duke ndërtuar një qendër të dhënash që do të menaxhohej nga energjia e pastër. Por pasi të ketë arritur të fitojë të gjitha provat dhe sfidat, duket se Apple e ka ndaluar projektin dhe përsëri do të zgjedhë Danimarkën, ku tashmë ka një qendër të dhënash dhe ku nuk ka hasur në ndonjë problem. Duke parë suksesin e Apple, Google duket se ka vënë bast edhe në Danimarkë për të ndërtuar një qendër të re të dhënash në Evropë.

Sipas burimeve të lidhura me projektin, Google ka blerë tokë në Danimarkë, shumë afër qendrës së parë të të dhënave që Apple tashmë ka në funksion në vend, kështu që ato do të jenë pothuajse derë më derë kur të hyjë në veprim. Sipas Reuters, qeveria daneze e ka mirëpritur dhe falënderuar Google për investimet në vend.

Por motivet e Google nuk motivohen vetëm nga lehtësitë që qeveria ka dhënë për të hapur këtë lloj strukture, por gjithashtu sepse Danimarka është një nga vendet e pakta ku energjia e pastër është e lirë pasi ka një furnizim të pakufizuar të tij për shkak të kushteve klimatike të vendit, ku era është konstante, veçanërisht në disa zona.

Tani për tani, sipas një media daneze, planet e Google fillojnë të krijojnë qendrën e parë të të dhënave në vend, megjithëse data e mundshme e ndërtimit nuk dihet, Por të paktën ajo tashmë ka ndërmarrë hapin e parë, një hap që pas atij që Apple gjithashtu bëri disa vjet më parë me ndërtimin e qendrës së saj të parë të të dhënave në vend, do të jetë një pretendim i mirë për kompanitë e tjera me të njëjtat synime të soditni Danimarkën me një mundësi më shumë se të sigurt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.