HomePod tashmë mbështet Dolby Atmos dhe Apple Lossless, kështu aktivizohet

Një nga risitë e iOS 15.1 të ri të lançuar pak orë më parë ishte ardhja e Dolby Atmos dhe Apple Lossless për Apple HomePods. Në këtë kuptim, versioni më i fundit i sistemit operativ ju lejon të aktivizoni këto funksione që përmirësojnë përvojën e përdoruesit. Kjo ishte padyshim një nga risitë e mëdha të sistemit operativ dhe tani ne mund ta aktivizojmë atë në altoparlantët. Një pikë e rëndësishme që duhet mbajtur parasysh është se aktivizimi bëhet manualisht, kështu që sot do të shohim se si mund ta bëjmë atë në altoparlantin tonë.

Përditësoni dhe përdorni aplikacionin Home për të aktivizuar Dolby Atmos dhe Apple Lossless

Natyrisht, gjëja e parë që duhet të bëjmë për të shijuar muzikën pa humbje dhe audio hapësinore është të përditësojmë pajisjen tonë. Këtë me siguri ne tashmë e dimë se si ta bëjmë këtë pasi është një proces i zakonshëm për shumë përdorues që nuk kanë përditësime automatike aktive. Në këtë mënyrë ajo që duhet të bëjmë është hapni aplikacionin në shtëpi, klikoni në shigjetën në këndin e sipërm majtas dhe hyni në "Cilësimet e shtëpisë". Pasi të jetë bërë kjo, ne zgjedhim shtëpinë në të cilën është konfiguruar HomePod dhe në pjesën e poshtme mund të shohim "Azhurnimin e softverit".

Logjikisht ky hap është kyç për të qenë në gjendje të përdorni pjesën tjetër të funksioneve që janë në një seksion disi të ndryshëm. Ne hymë Home Settings dhe më pas në një nga profilet e përdoruesve gjendet nën Njerëzit. Atje duhet të hyjmë në Apple Music dhe brenda gjejmë opsionet Lossless Audio dhe Dolby Atmos. Pasi të aktivizohet, ne kemi gati HomePod-in tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Emmanuel dijo

    Vini re se Dolby Atmos është i përputhshëm vetëm me Home Pod-in origjinal (i madhi) për mini-në që është i aktivizuar vetëm pa humbje. Dhe për një arsye të çuditshme nëse lidhni dy Home Pod mini në stereo me një Apple TV, është e mundur t'i dëgjoni ato në Dolby Atmos. Gjëra Apple ‍♂️