Italia gjobit Apple për reklamë mashtruese në lidhje me rezistencën ndaj ujit të iPhone

L Lëshimet e Apple shoqërohen gjithmonë me polemika. Isshtë e vërtetë që iPhone 12 nuk e njohim akoma, por kemi parë probleme me antenat, pajisjet që janë përkulur, apo edhe defekte në kamerat që kanë shkaktuar halos. Sot ne ju sjellim diçka që ka ardhur në gjyq dhe që e ka bërë Apple të humbasë. Dhe është që rezistenca e iPhone mund të shitet, por duke llogaritur në cilat kushte ato janë rezistente ... Vazhdoni të lexoni se ne do t'ju tregojmë se si Italia do të gjobisë Apple për rezistencën ndaj ujit "pretenduar" të iPhone.

Shtë e vërtetë që asnjë prodhues nuk do t'ju kthejë paratë, ose do të rregullojë falas, një pajisje që është prekur nga një kontakt me ujin, pa marrë parasysh sa na shesin rezistencën e saj. Dhe më e keqja është se po ato janë rezistente, po, në rrethana të caktuara. Sepse si çdo gjë në jetë, rezistenca ndaj lëngjeve varet nga kushtet në të cilat është pajisja. Kjo është pikërisht ajo që Autoriteti italian i konsumatorit, Apple shet rezistencën e iPhone, por nuk e shet atë duke paralajmëruar se ato janë rezistente në ujëra të pastra dhe statike, domethënë në ujërat në të cilat janë provuar. Por çfarë ndodh kur e zhytim pajisjen në një vend ku uji rrjedh dhe / ose ndot, gjërat ndryshojnë ... preciselyshtë pikërisht arsyeja pse Apple tani duhet t'i paguajë Italisë gati 10 milion euro.

A do të thotë kjo se ne mund të padisim Apple për këtë arsye dhe të fitojmë një proces gjyqësor? jo Apple e bën të qartë në kontratën e saj të shitjes se garancia nuk mbulon dëmtimin e lëngët. Ata shpallin rezistencë dhe penalizohen për mosdhënien e të gjithë informacionit që duhet. Por jo, nose nuk bëhet asnjë ankesë në nivelin e përdoruesit pasi që ata specifikojnë që garancia e tyre nuk i mbulon këto dëmtime. Ajo që është e qartë është se ky vendim mund të inkurajojë vendet e tjera të denoncojnë kompaninë për të njëjtën arsye. Do të shohim kush janë ata të radhës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   smays dijo

    Më duket molto bene! Një SE i ri vdiq për mua sepse vura një këmbë në një pishinë për të marrë një fotografi të djalit tim. Ai ishte në ujë për 5 sekonda dhe doli me ekranin e purpurt. Ajo u shua dhe nuk u kthye më. Çuditërisht, paralajmërimi për dëmtimin e ujit nuk u kthye në të kuqe dhe megjithëse Apple nuk donte të dinte asgjë, kur e çova në shërbimin teknik, duke më bërë të çmendur sepse "nuk u ndez", ata e ndryshuan atë tek unë. Ata reklamojnë me zhurmë të madhe se janë të papërshkueshëm nga uji dhe megjithatë fakti që garancia nuk mbulon dëmtime të lëngshme, duhet ta kërkoni në shtypshkronja. Unë i dua produktet e Apple, por kjo është mashtrim. Shpresoj që më shumë vende të ndjekin shembullin dhe të ndryshojnë këtë praktikë.