Kina përmirëson sistemin e saj të taksave për të lehtësuar investimet nga kompani si Apple

Apple Pay në Kinë

Beenshtë folur për atë të njohur si Rend i ri boteror, lufta për të qenë vendi më i rëndësishëm në botë, vendi për t’i sunduar të gjithë (më vjen keq për tonin apokaliptik) ... Strategjitë e vendeve për të qenë më të mira se konkurrentët e tyre, vende ndër të cilat gjejmë Shtetet e Bashkuara, Rusia , Indi, ose Kinë ...

Dhe tani në luftë të jetë një "vendi më i rëndësishëm në botë", Kina sapo ka njoftuar një lëvizje të re në strategjinë e saj për të tërhequr kompani të huaja që përfundojnë të investojnë në gjigandin aziatik. Dhe çfarë më mirë sesa të bësh një politikë të përjashtimit nga taksat ... Po, Kinë sapo njoftoi se do të ofrojë përjashtimet nga taksat për kompanitë e huaja të cilët dëshirojnë të investojnë në vendin e tyre, dhe padyshim që ky është një lajm që Apple po shijon shumë ... Pas kërcimit ju japim të gjitha detajet.

Përjashtimet nga taksat që do të ishin retroaktive deri më 1 janar 2017 dhe qëllimi i të cilave është t'u ofrojë kompanive (nga sektori i teknologjisë, hekurudhës, bujqësisë dhe minierave) që t'ia kushtojnë këtë përfitim përmirësimit të investimeve brenda gjigandit aziatik. Qeveria kineze dëshiron nxisin rritjen e investimeve të huaja, të përmirësojë ato investime dhe të tërheqë investime të reja të huaja. Padyshim, e gjithë kjo bëhet me interes në Investime "Vjedhin" nga vendet e tjera, dhe gjithçka duket se askush nuk mund të konkurrojë me gjigantin aziatik.

Apple duket se është e kënaqur me interesin e qeverisë kineze për ta, deri në atë pikë Ata erdhën për të tërhequr aplikacione të tilla si Skype ose VPN nga App Store me kërkesë të qeverisë kineze. Një shembull më shumë i fuqisë së gjigandit aziatik. Kur mund të bëni lëvizje të këtij lloji, të tilla si lejimi i një kompanie të ndalojë pagimin e taksave në fund, e gjitha çon në një përfitim për vetë vendin. Një përfitim afatgjatë padyshim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.