Microsoft lëshon xCloud për iPhone dhe iPad në beta

xCloud

Microsoft dhe Apple luajnë macen dhe miun. Lojërat transmetuese Xbox mund të luhen në pajisjet Android për një vit duke përdorur aplikacionin xCloud. Apple e ndaloi aplikacionin për të mos qenë në gjendje të "kontrollonte" përmbajtjen e lojrave në platformë.

tani microsoft kthehet në ngarkesë duke ofruar platformën e saj të gjallë për përdoruesit e iPhone dhe iPad thjesht përmes vetë Safari ose shfletuesit të pajtueshëm të uebit. Le të shohim tani se si reagon Apple.

Microsoft sapo nisi platformën e saj të lojrave streaming xCloud për përdoruesit e iPhone dhe iPad. risia është se asnjë aplikacion specifik nuk është i nevojshëm, pasi ajo luhet përmes ndonjë shfletuesi në internet. Për momentin, është në beta.

Duke filluar nga nesër, Microsoft do të fillojë të dërgojë ftesa për anëtarët e zgjedhur të Pass Xbox Ultimate për të testuar beta të kufizuar të Xbox Cloud Gaming për iPhone, iPad dhe Windows 10 PC duke përdorur një shfletues uebi. Ftesat do të lëshohen vazhdimisht për lojtarë nga 22 vende të ndryshme.

Platforma e re e lojrave në internet do të jetë në dispozicion në xbox.com/play dhe do të funksionojë më Safari, Google Chrome dhe Microsoft Edge. Microsoft ka në plan të "pensionojë shpejt" fazën e tij të parë të testimit beta dhe të jetë e hapur për të gjithë anëtarët e Xbox Game Pass Ultimate në muajt e ardhshëm. Lojërat mund të luhen përmes një kontrolluesi ose kontrolleve të prekjes në ekranet e pajisjeve.

Bllokuar nga Apple

xCloud

Kështu duket xCloud në një shfletues.

Një vit më parë që Microsoft është pas përdoruesve të Apple që të jenë në gjendje t'u ofrojnë atyre këtë shërbim. Projekti i tij pati një pengesë serioze duke mos qenë në gjendje të nisë një aplikacion për të në App Store. Rregullat e App Store të Apple ndalojnë që aplikacionet të transmetojnë lojëra të shumta nga cloud përmes një aplikacioni të vetëm.

Kjo sepse Apple beson se duke mos qenë në gjendje të rishikojë secilën lojë në bibliotekën e shërbimit streaming është një rrezik potencial për sigurinë e përdoruesve të tij. Transmetimi i Game Pass do të ishte i vlefshëm nëse secila lojë do të ishte në dispozicion si aplikacioni i saj sipas rregullave të Apple.

It'sshtë një justifikim shumë i dobët nga ana e Apple për të mos inkurajuar konkurrencën nga Apple Arcade. Epo kjo lejon aplikime nga llojet e tjera të platformave, të tilla si Netflix, për shembull, pa qenë në gjendje të kontrollojë përmbajtjen e saj.

Çështja është se duket se Microsoft ka qenë në gjendje të anashkalojë atë "bllokim" nga Apple, dhe ne mund të shijojmë lojërat e platformës në iPhone dhe iPad, dhe mbi të gjitha, përmes Safari, shfletuesit vendas të Apple.

Tani kemi vetëm prisni që faza beta të përfundojë, të jesh në gjendje të shijosh më shumë se njëqind lojëra të Microsoft në pajisjet tona të dizajnuara në Kaliforni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.