Microsoft thotë se fitimi i saj në lojërat Xbox është më pak se i Apple në App Store

Xbox

Në nxehtësinë e betejës midis Lojra Epic dhe Apple për çështjen e komisioneve të lojrave, ata nga Cupertino argumentuan se një komision prej 30% është norma në të gjitha platformat e lojrave, përfshirë ato për video consoles.

Sot një ekzekutiv nga microsoft duke thënë se paratë që kompania e tij bën nga shitjet e lojërave Xbox janë shumë më pak sesa ato që bën Apple në vit. Dhe të dy kanë të drejtë. E dyta sepse ato janë shumë më pak miliona dollarë, thjesht sepse ato janë shumë më pak miliona njësi lojërash. Dhe e para sepse Microsoft mban 30% të shumës së paguar, ashtu si Apple.

Nënkryetari ekzekutiv i Microsoft i lojrave, Phil Spencer shpjegoi sot në një intervistë në Prag që komisioni që Microsoft ngarkon për lojërat që janë në platformën Xbox, nuk është i krahasueshëm me përfitimet e Apple me lojërat e App Store.

Disa javë më parë, në betejën dialektike që patën Apple dhe Epic Games, ata të Cupertino argumentuan këtë 30% komision për lojëra Isshtë normë në të gjitha platformat, përfshirë konzollat ​​e lojërave.

Phil Spencer shpjegoi sot se, sipas tij, kjo nuk është e krahasueshme. Vetëm për faktin se shumat që faturohen në lojërat celularë janë shumë më të larta se ato të konzollave, thjesht për shkak të njësitë e pajisjeve.

"Qaj" duke thënë se përfitimi që ata mund të marrin 200 milion konzolla Xbox kundrejt më shumë se XNUMX miliard iPhone se ka operativë në të gjithë planetin.

Ai gjithashtu ankohet se Microsoft shet Xbox të saj me çmimin e kostos, ndërsa Apple bën shumë para nga shitjet e iPhone. Spencer është i gabuar. Ato janë modele të ndryshme biznesi, ku secili bën fitimin e tij sipas rregullave të tregut. Ajo për të cilën ai nuk tha asgjë është se Microsoft vërtet merr 30% komision. Theshtë e vetmja gjë që Apple tha, asgjë më shumë. Gjysmë të vërteta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.