Modelja Brooks Nader raporton se ajo është gjurmuar me një AirTag

AIRTAG

Brooks Nader, modele rroba banje nga Sports Illustrated, ka denoncuar publikisht se është ndjekur pa pëlqimin e saj nga një pajisje gjurmuese, konkretisht nga një Apple AirTag.

Edhe pse kompania bëri modifikime në iOS 14.5 në mënyrë që kjo të mos ishte e mundur, tashmë janë raportuar disa raste për këto praktika kriminale. Në rastin e modeles, kur vuri re paralajmërimin në iPhone se po ndiqej, ajo ishte tashmë në shtëpi. Gjurmuesi e kishte arritur qëllimin e tij: të dinte se ku jetonte.

Që kur filluan thashethemet nja dy vjet më parë për lançimin nga Apple të një gjurmuesi lokalizues të integruar në sistemin "Search" iOS, pashë se mund të ishte një "i rrezikshëm»Nëse është përdorur me mashtrim.

Për 35 euro, mund të blini një AIRTAG, dhe fsheheni në një xhep ose në makinën e viktimës suaj dhe vendoseni përgjithmonë. Apple e kuptoi se kjo mund të ndodhte dhe vonoi lëshimin e AirTags derisa prezantoi një modifikim në iOS 14.5 për të "shmangur" një gjurmim të tillë. Nëse celulari juaj zbulon se keni qenë pranë një AirTag që nuk është i juaji për një kohë të gjatë, do t'ju njoftojë për këtë.

Por kjo nuk e pengon që për shkak të kostos së ulët të pajisjes, “gjurmuesi” keqdashës të mos përpiqet të shohë nëse është me fat dhe viktima e tij të mos e shohë me kohë paralajmërimin në iPhone. Pasi të gjendet objekti, viktima nuk mund ta dijë se i kujt është. Kështu ka ndodhur me modelen pak ditë më parë Brooks Nader.

Dalkeri ia arriti qëllimit

Nader, një modele rroba banje për revistën Sports Illustrated, shpjegoi pak ditë më parë në llogarinë e saj në Instagram se kishte më shumë se pesë orë me një AirTag. Një natë ai doli për të pirë dhe në një moment një i panjohur futi një AirTag në xhepin e palltos së tij.

Kur Nader vuri re paralajmërimin e lëshuar nga iPhone i saj, që tregonte se një AirTag i panjohur po e gjente atë, ishte tepër vonë. Ai ishte tashmë në shtëpi. Për 35 Euro, spiuni përndjekës e dinte tashmë se ku jetonte. Misioni u realizua.

Para disa javësh ne publikuam gjithashtu lajm një banda e hajdutëve Kompania kanadeze e makinave luksoze që përdorte gjithashtu AirTag të fshehura në pjesën e jashtme të makinave të zgjedhura për t'u vjedhur, dhe kështu dinë se ku mbeten të parkuara, për t'u vjedhur më vonë. Apple duhet t'i japë sistemit të saj edhe një kthesë për të shmangur vendndodhje të tilla kriminale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   jbreyes dijo

  Ai konsideroi se Apple po bën shumë me paralajmërimin se po ju gjurmojnë sepse ka gjëra më të rrezikshme si armët e zjarrit që shesin, vrasin dhe grabitin dhe kjo nuk është faji i prodhuesve të armëve, por përgjegjësia e kujtdo që përdor.

 2.   mkdliring dijo

  Aq e lehtë saqë në vend që përdoruesi i "spiunuar" të anashkalojë njoftimin, e njëjta gjë, por në atë moment pajisja ndalon transmetimin edhe te pronari i saj dhe ata duhet të kontaktojnë Apple dhe policinë nëse duan ta rikuperojnë.