Pedro Sánchez, Presidenti i Qeverisë së Spanjës, viziton Tim Cook në Apple Park

Tim Cook dhe Pedro Sánchez

Presidenti i Qeverisë së Spanjës, Pedro Sánchez, filloi një turne në Shtetet e Bashkuara disa ditë më parë. Qëllimi ishte të prezantohej Plani i rimëkëmbjes, transformimit dhe qëndrueshmërisë të Spanjës që do të kanalizohet përmes fondeve nga Bashkimi Evropian për programin Gjenerimi i ardhshëmEU. Pedro Sánchez e ka përqendruar vizitën e tij në mbledhjen e fondeve dhe investimeve dhe prezantimin e një plani ambicioz për vendin. Një projekt me të cilin tërheq vëmendjen e kompanive të mëdha në Shtetet e Bashkuara. Në fakt, dje u takua me Tim Cook, CEO i Apple, në Apple Park në Cupertino me synimin për të lehtësuar investimet e Apple në Spanjë dhe prezantimin e programit të rimëkëmbjes.

Turneu i Pedro Sanchez në SHBA ndodhi për të vizituar Tim Cook

Vizita e Pedro Sánchez në Cupertino nuk ishte për t'u habitur duke marrë parasysh se udhëtimi i tij do të përqendrohej në rimëkëmbjen ekonomike në San Francisko dhe Los Anxhelos. Asnjë njoftim për shtyp nuk është lëshuar nga asnjëra palë. Megjithëse e dimë se çfarë mesazhi u promovua: se ai nuk është askush tjetër veç mundësive të investimit në të gjithë territorin spanjoll. Duke u përqëndruar në dy aspekte kryesore që Apple gjithashtu ndan: transformimi dixhital dhe tranzicioni jeshil.

La presencia Ekzekutivi spanjoll në zyrat e Apple Park nuk befason askënd pasi Tim Cook zakonisht merr personalitete politike nga e gjithë bota. Këto vizita janë të inkuadruara në planet e investimeve, rimodelimit dhe avancimit të vendeve në botë që përqendrohen kompanitë kryesore që evoluojnë drejt një tregu gjithnjë e më teknologjik dhe nga të cilat të gjitha vendet duan të bëhen pjesë.

Artikulli i lidhur:
Punonjësit e Apple Park do të vazhdojnë të punojnë në distancë deri në mes të vitit 2021

Tim Cook dhe Pedro Sánchez

Plani do të lejojë që 69.500 milion euro në investime publike të injektohen në ekonominë Spanjolle deri në vitin 2026. Nga të cilat 54.000 euro do të mbërrinin para fundit të 2023. Kjo shifër mund të rritet në 140.000 € në kredi, nëse është e nevojshme, deri në 2026 E cila do të ishte ekuivalente me 12,5% ​​të PBB-së Spanjolle në vitin 2020. […] investimet kryesore të planit janë vlerësuar, veçanërisht tranzicioni dixhital dhe tranzicioni i gjelbër. Me çështje si hidrogjeni jeshil, bateritë, energjia e rinovueshme, elektrifikimi i transportit, siguria kibernetike dhe inteligjenca artificiale.

Vizita e tij në Silicon Valley nuk përfundoi me takimin me Tim Cook. Ai më pas u takua me CEO të HP, Intel, Qualcomm, PayPal, LinkedIn dhe Levi's. Takimi u zhvillua në HP Garage të mirënjohur, që konsiderohet vendlindja e Silicon Valley. Tema e takimit nuk ishte tjetër veçse prezantoni mundësitë e biznesit që ofron Spanja brenda kornizës së Planit të Rimëkëmbjes, Transformimit dhe Qëndrueshmërisë. Sipas burimeve ekzekutive, ky takim përqendroi më shumë vëmendjen në transformim dixhital përballë rimëkëmbjes ekonomike, megjithëse konceptualisht ato shkojnë dorë për dore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.