Pegatron fillon të përdorë robotë në objektet e saj

Pegatron

Prodhuesi i dytë më i madh i Apple, Pegatron, po ndjek hapat e homologut të saj Foxconn dhe ka filluar të automatizojë fabrikat e saj përmes përdorimit të robotëve, duke zvogëluar kështu numrin e punësimeve, siç raportohet nga kreu i kompanisë. Për momentin, fabrika e parë që miraton automatizimin e objekteve të saj është ajo e vendosur në Shangai, në një mënyrë të tillë që të zvogëlojë ndjeshëm numrin e të punësuarve, duke përdorur 20 punëtorë për të njëjtat detyra në vend të 100.

Për momentin nuk e dimë sa fabrika dhe linja prodhimi janë automatizuar, por ky fakt do të zgjidhë dy probleme për kompaninë. Problemi i parë është gjetja e fuqisë punëtore të mjaftueshme të kualifikuar për të qenë në gjendje të mbledhë pajisje të ndryshme. Së dyti, kjo do të kursejë koston e punësimit dhe pagave, paga që janë rritur në kohët e fundit për shkak të presionit nga punëtorët. Ky ndryshim në mënyrë indirekte përfiton nga kompania me bazë në Cupertino, pasi duke ulur kostot e punës, Pegatron mund të ulë kostot e saj të prodhimit, duke rezultuar në fitime më të larta për Apple.

Foxconn tashmë po bën përparime të mëdha në automatizëm, duke zvogëluar fuqinë punëtore në fabrikën e saj Kunshan nga 110.000 në pak më shumë se 50.000. Për më tepër, autoritetet ku ndodhen këto pajisje kanë ndihmuar Foxconn ekonomikisht pavarësisht pasojave socio-ekonomike që vijnë nga ndryshimi në llojin e fuqisë punëtore, pasi mijëra njerëz do të duhet të largohen nga Kunshan për të kërkuar punë diku tjetër.

Kunshan ka një popullsi të madhe punëtorësh migrantë, të cilët do të detyrohen të lëvizin në qytete të tjera ose vendet e tyre të origjinës, duke ndikuar seriozisht në ekonominë lokale. Sipas thashethemeve të fundit Pegatron po merr përsipër prodhimin e iPhone 7 ose iPhone 6SE 4,7 inç, ndërsa prodhimi i modelit 5,5 inç ka përfunduar përsëri në duart e Foxconn.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.