iPadOS 17: personalizimi vjen në iPad

iPadOS 17, sistemi i ri operativ i Apple për iPad

Pa dyshim, WWDC 2023 do të hyjë në histori. Megjithatë, nuk do ta bëjë këtë për shkak të lajmeve në softuer, por për shkak të harduerit dhe ardhjes së VisionProiPadOS 17 u prezantua dje, sistemi i ri operativ për iPad. Një sistem i ri operativ që fiton risi por nuk rishpik veten. Në prezantimin e djeshëm nuk ishim në gjendje të shihnim të gjitha veçoritë e integruara në iPadOS 17, por duke parë prapa ne prisnim më shumë sesa thjesht miniaplikacione të reja, personalizim i ri i ekranit të kyçjes, aplikacione të reja vendase dhe grup i kryqëzimeve të reja së bashku me iOS 17.

iPadOS 17, sistemi i ri operativ i Apple për iPad

Një mundësi e re për iPadOS: radha e personalizimit

iPadOS 17 përmban lajmet që iOS 16 tashmë i ka inkorporuar por tani në ekranin e iPad. Një prej tyre është personalizimi i ekranit të kyçjes Ishte e çuditshme të shihje se si iPadOS 16 nuk e kishte këtë risi që më në fund përfunduam duke e parë në versionin e ri të sistemit operativ. Përdoruesi mund modifikoni fontin e kohës, shtoni komplikime për të shfaqur informacionin dhe ndryshoni sfondin në një mijë e një mënyra të ndryshme duke e bërë unik personalizimin e ekranit tuaj të kyçjes.

Ata gjithashtu munden Sfondet e animuara të marra nga imazhet e shkrepura në Live Photos mund të inkorporohen. Nga ana tjetër, ajo gjithashtu përfshin Aktivitete të drejtpërdrejta në ekranin e kyçjes, Cilat janë ato njoftime ose seksione brenda ekranit të kyçjes që janë përditësuar me informacion dinamik, Për shembull, sa afër është Uber me pozicionin tonë ose sa afër është ushqimi që kemi porositur përmes një aplikacioni.

iPadOS 17, sistemi i ri operativ i Apple për iPad

Widget-et arrijnë në iPad

Widget-et kanë mbërritur në iPadOS 17. Një tjetër risi për ekranin e kyçjes është integrimi i këtij lloji të ri të përmbajtjes së personalizuar. Ne mund të shfaqim një orë botërore, një listë qytetesh me kohën e tyre, të tregojmë baterinë e pajisjeve tona ose qasje të drejtpërdrejtë në kujtesë. Përveç kësaj, disa miniaplikacione janë ndërvepruese, Për shembull, ne do të jemi në gjendje të ndërveprojmë me ta duke shënuar si të përfunduara disa nga rikujtuesit në pritje.

Widgets gjithashtu arrijnë në ekranin fillestar të iPad-it tonë. Tani e tutje, ne mund të konfigurojmë ekranin bazë me sa më shumë miniaplikacione që duam, ashtu siç ndodh në ekranin bazë të iPhone, sikur të ishte një lojë zvarritjeje. Përveç kësaj, ndërveprimi i këtyre elementeve është gjithashtu i garantuar: kapërceni këngët pa hyrë në Apple Music, ndryshoni këngët, aktivizoni dritën në një dhomë të lidhur me HomeKit... dhe një kohë të gjatë etj.

iPadOS 17, sistemi i ri operativ i Apple për iPad

Mesazhet janë rigjallëruar: ngjitëse, transkripta dhe shumë më tepër

Çfarë ka të re në aplikacion Mesazhe janë të përbashkëta me iOS 16. Së pari, vendndodhja e aplikacioneve është ndryshuar në një meny të individualizuar ku kemi të gjitha veprimet: paguaj, dërgo audio, dërgo vendndodhjen etj. Në këtë mënyrë, shmanget që të kemi rreshtin e aplikacioneve në krye të tastierës kur kemi filluar të shkruajmë. janë integruar gjithashtu filtra të rinj kërkimi për të përmirësuar mënyrën se si i gjejmë mesazhet, si p.sh. filtrimi i tyre sipas njerëzve, dokumenteve, imazheve ose videove.

Dy risi më interesante janë fakti se ndaj vendndodhjen. Kur ndahet në iPadOS 17, vendndodhja do të jetë gjithmonë e dukshme në bisedën e Mesazheve. Dhe nga ana tjetër, Nëse nuk mund të dëgjojmë një audio që na është dërguar, iPadOS 17 do ta transkriptojë atë të mund ta lexosh pa pasur nevojë ta riprodhosh. Një përparim tjetër në inteligjencën artificiale ose mësimin e makinerive, siç e quan Apple.

Dhe së fundmi, ardhja e afisheve në Mesazhe tashmë është një realitet. Ngjitëset janë të sinkronizuara me iCloud, kështu që të gjitha ato që kemi do të jenë të disponueshme në çdo pajisje të përditësuar. A do të ketë një mjet të aftë për krijojmë ngjitësit tanë nga imazhet tona Dhe ne jo vetëm që mund t'i përdorim ato në Mesazhet, por ato janë të integruara në tastierën iPadOS 17, kështu që ne mund ta përdorim atë kudo në sistemin operativ.Shëndeti në iPadOS 17

Aplikacioni Health zbarkon në iPadOS 17

Një tjetër risi qëndron në Mbërritja e aplikacionit Health në iPadOS 17. Ky aplikacion përfshin të gjithë informacionin në lidhje me gjendjen fizike që regjistron përdoruesi ose që regjistrojnë pajisje të tjera si Apple Watch ose iPhone. Përveç kësaj, përdoruesi do të jetë në gjendje të përdorë opsione të integruara si njoftimi për marrjen e ilaçeve ose monitorimi i ciklit ovarian. Mos harroni se i gjithë ky informacion është i sinkronizuar në iCloud.

Lajme lidhur me shëndeti mendor me regjistrat e humorit që lejojnë zbulimin e episodeve të mundshme depresive. Ose gjithashtu monitorimi i distancës së iPad nga sytë tek fëmijët e vegjël për të shmangur problemet afatgjata të shikimit. Kur iPad zbulon se sytë janë shumë afër, ai kyçet dhe e shtyn fëmijën të lëvizë pajisjen pak më larg.

iPadOS 17, sistemi i ri operativ i Apple për iPad

Safari merr profile për të ndarë punën dhe atë personale

Safari është shfletuesi i internetit i iPadOS 17 dhe ka marrë edhe lajme. Njëri prej tyre është krijimin e profileve të navigimit për të ndarë skedat, të preferuarat dhe historitë në varësi të vendit ku jemi. Për shembull, ne mund të krijojmë një profil pune, një tjetër për studime dhe një tjetër për argëtim dhe të kalojmë nga njëri në tjetrin duke i mbajtur dritaret hapur, të organizuar sipas grupeve të skedave dhe madje me shtesa të ndryshme.

Është shtuar gjithashtu Bllokimi i Face ID i shfletimit privat. Për më tepër, rezultatet e kërkimit në shiritin e lundrimit ato janë shumë më tepër të përgjegjshëm dhe shfaq informacion me cilësi më të lartë. Për shembull, kur kërkojmë një ekip futbolli, na shfaqet rezultati i ndeshjes së fundit. Së fundi, dy risi shumë të rëndësishme janë përfshirë dhe që nuk u komentuan në fjalimin kryesor.

Së pari, plotësimi automatik i kodit të sigurisë dërguar për verifikim me dy hapa direkt nga posta. Kjo do të thotë, pa pasur nevojë për të hyrë në postë, kopjoni dhe ngjisni atë në aplikacionin në fjalë. Dhe nga ana tjetër, aftësia për të ndarë fjalëkalimet me një grup njerëzish, për raste si llogaritë e përbashkëta të abonimit, për shembull.

iPadOS 17, sistemi i ri operativ i Apple për iPad

Një tjetër e gjatë e një grupi funksionesh tërthore

Dhe së fundi, megjithëse jo specifike për iPadOS 17, Apple donte të përfshinte risitë dhe funksionet e reja në mënyrë transversale në të gjitha sistemet e tij operative:

 • Mënyra të reja për të krijuar përmbajtje në aplikacionin Freeform, bordi bashkëpunues i Big Apple: furça të reja, lapsa, etj. Përveçse mund të shohin se si veprojnë pjesa tjetër e bashkëpunëtorëve në kohë reale në tabelë.
 • Mundësia e përdorimit të kamerës iPad si kamera e jashtme në video thirrjet nga Mac.
 • Përmirësime në Spotlight duke përmirësuar mbi të gjitha rezultatet vizuale.
 • Heqja e 'Hey Siri' në thjesht 'Siri'.
 • Të gjitha lajmet e AirPlay si p.sh. mundësia e transmetimit të përmbajtjes në televizorë që nuk janë tanët, si ato të një hoteli, direkt nga iPadOS 17.
 • Grupi i lajmeve në lidhje me tingull që diskutuam dje për Audio adaptive.

iPadOS 17, sistemi i ri operativ i Apple për iPad

Përputhshmëria dhe lëshimi i iPadOS 17

Apple ka konfirmuar në faqen tënde të internetit se pajisjet e pajtueshme me iPadOS 17 janë si më poshtë:

 • iPad (gjenerata e 6-të e tutje)
 • iPad mini (gjenerata e 5-të e tutje)
 • iPad Air (gjenerata e dytë e tutje)
 • iPad Pro (të gjitha modelet dhe gjeneratat)

Mos harroni se Ky prezantim i iPadOS 17 është një pamje paraprake e lajmeve kryesore dhe se një periudhë beta për zhvilluesit ka filluar që nga dje. Muajin e ardhshëm Apple do të lëshojë beta-në e parë të këtij sistemi operativ për publikun në Programin e tij Publik Beta, në mënyrë që çdo përdorues që dëshiron të ndihmojë në korrigjimin dhe gjetjen e gabimeve në sistemin operativ, të jetë në gjendje ta bëjë këtë. Më vonë, në muajin tetor do të kemi versionin përfundimtar së bashku me sistemet e tjera operative.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.