Një raport i Bloomberg pretendon se Apple po zvogëlon saktësinë e Face ID

Deklarata nuk është verifikuar zyrtarisht me vetë Apple dhe kompania nuk e komenton as këtë deklaratë. Arsyeja kryesore pse ky medium i njohur i Amerikës së Veriut pretendon se Apple do të zvogëlojë saktësinë e Face ID, bazohet në problemet e prodhimit të sensorit dhe pjesës tjetër të komponentëve të nevojshëm që ai të funksionojë në iPhone X të ri.

Në këtë mënyrë, sistemi i njohjes së fytyrës dhe gjithmonë i bazuar në faktin se lajmi është i vërtetë, vërtetimi i këtij sensori mund të vuajë pak më shumë në momentin e zbulimit të fytyrës sonë. Kjo nuk do të thotë që sensori duhet të mos funksionojë mirë ose që Apple shet direkt diçka që nuk funksionon, thjesht do të ulte saktësinë në mënyrë që prodhimi të mos preket aq shumë.

Në këtë artikull nga Bloomberg Shpjegohet se problemi kryesor është i bazuar në një material të përdorur për prodhimin e sensorit Face ID, nuk është i gjithë sensori, thjesht një përbërës i këtij sensori. As nuk mund të themi nëse saktësia e Face ID do të ndikohet shumë ose pak nga ky ndryshim pasi që deri më tani nuk e kemi testuar sensorin. Ajo që është e qartë është se Apple tha në prezantimin e iPhone X të ri se sensori ishte plotësisht i besueshëm për sa i përket sigurisë dhe kjo nuk ndryshon.

Tani mbetet për t'u parë nëse kjo deklaratë në lidhje me përbërësin Face ID ndikon vërtet në besueshmërinë e tij kur duhet të zbulojë fytyrën tonë. Isshtë e vërtetë që ndonjëherë Touch ID gjithashtu mund të dështojë në zbulimin e gjurmës sonë të gishtit, dhe se Face ID gjithashtu mund të dështojë ndonjëherë, por nëse nuk e kemi pajisjen në dorë pak ose asgjë mund të konfirmojmë për këtë. Ne do të shohim nëse Apple do të ndodhë përpara një deklarate të tillë ose do të na mbetet dëshira për të ditur nëse sensorët që iPhone X do të montojë tani do të jenë disi më keq sesa në njësitë e para.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.