Shitësi me pakicë Australiane kujton AirTags për 'sigurinë e fëmijëve'

Bateri AirTag

Zinxhiri Australian i dyqaneve Zyra zyrtare ka hequr AirTags të reja të Apple nga raftet e saj, duke përmendur mungesën e sigurisë së fëmijëve kur bëhet fjalë për ndryshimin e baterisë së butonit të pajisjes.

Unë shumë dyshoj se Apple ka lëshuar AIRTAG pa pasur miratimin e sigurisë së fëmijëve të organizatës përkatëse ndërkombëtare. A priori nuk është shumë e komplikuar të jesh në gjendje të heqësh baterinë nga pajisja, por me siguri ka kaluar të gjitha llojet e kontrolleve rregullatore në këtë drejtim.

Një zinxhir Australian me më shumë se 160 dyqane fizikantët e automatizimit të zyrës, Officeworks, beson se Apple AirTags nuk janë të sigurta për fëmijët dhe ka tërhequr përkohësisht shitjen e tyre derisa të ketë miratimin e Komisioni Australian i Konkurrencës dhe Konsumatorit.

Isshtë e vërtetë që çmontimi i AirTag dhe heqja e baterisë së butonit nuk është aspak e komplikuar. Nuk ka ndonjë vidë sigurie, siç kanë zakonisht ambientet e baterive të përmendura CR2032 në pajisjet e tjera.

Por është gjithashtu e vërtetë që për shkak të madhësisë së vogël të AirTag, nëse bie në duart e një fëmije të vogël, ai mund të gëlltitet i tërë pa e çmontuar. Personalisht, unë e shoh të parën më të realizueshme se të dytën.

Në Australi ata janë shumë të vetëdijshëm për aksidentet që bateritë buton CR2032 dhe të ngjashme mund të shkaktojnë tek të vegjlit në shtëpi. Që nga viti 2013, tre fëmijë kanë ndërruar jetë për gëlltitje të këtyre baterive, dhe rreth 20 fëmijë në javë trajtohen në dhomën e urgjencës për të njëjtën arsye në Australi.

Ne jemi duke shkuar tek Esperar për të parë përgjigjen e Apple në këtë drejtim dhe të organizatave zyrtare të mbrojtjes së konsumatorit, të cilat në fund të fundit janë ato që vendosin nëse një artikull është i përshtatshëm për shitje, ose nuk përputhet me ndonjë rregullore të sigurisë së fëmijëve, duke e detyruar kompaninë të modifikojë mekanizmi i heqjes së baterisë, kështu që nuk është aq i thjeshtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Hummer dijo

    Kur fëmija juaj shkon me bateritë e ndezura ...