Si të vendosni një zile në iPhone

Zilja e iPhone

Mund të themi se kjo është një nga gjërat që Apple do të duhej të përmirësonte sot në iPhone-in e saj. Dhe a vendos një zile me porosi në iPhone Nuk është se është e komplikuar, por është disi më e lodhshme për t'u realizuar sesa në pjesën tjetër të telefonave inteligjentë jashtë sistemit operativ iOS.

Zilet e personalizuara të iPhone kanë qenë gjithmonë një dhimbje koke për përdoruesit dhe në këtë rast do të shohim disa nga mënyrat që kemi në dispozicion për të vendosur një zile pa na kushtuar para, krejtësisht falas.

Është e rëndësishme të thuhet se në këtë rast kërkohet një aplikacion vendas për të kryer këtë veprim. në Apple Nuk ka aplikacione që ju lejojnë të shkarkoni falas zile, prandaj është e nevojshme të jemi të qartë se aplikacionet që do të përdorim në këtë tutorial janë të gjitha falas dhe nuk kërkojnë asnjë lloj pagese shtesë.

Vendosni një zile në iPhone me Garageband

zile e bandës së garazhit

Në këtë rast, mënyra se si do të tregojmë për të shtuar ose krijuar një zile nuk është asgjë e komplikuar dhe ju mund të përdorni çdo këngë, çfarë të doni. Kjo mënyrë e krijimit të zileve me Garageband është për mua alternativa më e mirë për të ndryshuar tonin e ziles në një iPhone pa pasur nevojë të paguaj për një zile, e cila padyshim ekziston gjithashtu.

Për ato përdoruesit që kanë kontraktuar Apple Music mund të përdorin çdo këngë nga shërbimi si zile pasi të shkarkohet. Kjo është e rëndësishme të theksohet dhe nuk është e nevojshme të kemi Apple Music pasi ne mund të përdorim çdo këngë iTunes që kemi blerë ose shkarkuar më parë në iPhone. Në këtë kuptim nuk do të themi opsionet që ekzistojnë për shkarkimin e muzikës.

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është shkarkoni aplikacionin GarageBand nga App Store. Ky aplikacion është plotësisht falas dhe mund ta instaloni direkt në iPhone ose iPad nga lidhja e mëposhtme. Aplikacioni GarageBand ekziston për një kohë të gjatë dhe është plotësisht falas.

GarageBand (Lidhja e AppStore)
GarageBandfalas

Ok, tani e kemi aplikacionin të shkarkuar në iPhone dhe ajo që duhet të bëjmë është të klikojmë drejtpërdrejt mbi të në mënyrë që të hapet. Pasi të hapet, do të shohim se ka disa opsione në dispozicion, ndër të cilat janë piano, kitarë, etj. Ne duhet te shkoni te opsioni i regjistrimit audio. Këtu do të fillojmë të krijojmë zilen tonë të personalizuar.

zile e bandës së garazhit

Tani që kemi të hapur regjistruesin audio, duhet të klikojmë në të tretën Ikona e sipërme majtas, e cila është një mikrofon (në disa raste mund të ketë një lloj "muri me tulla" që është për një lloj tjetër funksioni audio trokisni mbi të derisa të shfaqet mikrofoni) dhe më pas duhet të shikojmë më tej djathtas dhe klikoni në vargun në formën e një "lak" që shfaqet pranë ikonës së cilësimeve ose sharrë me dhëmbë.

Pasi të shtypet, do të shfaqen një sërë opsionesh me një dritare të re në të cilën mund të shihni: Apple Loops, Files dhe Music. Në këtë rast, duhet thënë se ne mund të kemi skedarë të shkarkuar në iPhone dhe t'i qasemi atyre për të modifikuar tonin e ziles që duam. Kjo është arsyeja pse ne folëm më herët për shkarkimin e këngëve nga kudo ose për t'i kaluar ato nga iTunes në iPhone tonë. Në këtë rast mund të zgjidhni opsionin që dëshironi ose skedarë ose muzikë.

Mirë tani kemi zgjedhur këngën ajo që duhet të bëjmë është vazhdoni të shtypni mbi të duke u tërhequr drejtpërdrejt nga dritarja e hapur. Ky moment është kyç pasi na duhet që kënga të fillojë si zile ku ne duam dhe për këtë është aq e thjeshtë sa të klikojmë në të gjithë shiritin që është shfaqur në këngë dhe ta zhvendosim në anën e majtë. Kjo duket e komplikuar në fillim por nuk është, mund të tërhiqemi edhe nga ana e majtë, pra nga fillimi i këngës, në anën e djathtë dhe të marrim fragmentin që duam.

E vetmja gjë që duhet mbajtur parasysh këtu është se i gjithë shiriti blu i këngës është në diferencë, në këtë mënyrë sigurohemi që toni të fillojë me zë dhe jo me heshtje. Kjo bëhet në mënyrë të thjeshtë duke e tërhequr zvarrë direkt me gisht.Nëse shikoni lart, shfaqet një numërues që fillon me numrin 0:00. Kjo do të jetë koha kur toni do të zgjasë, kështu që unë ju këshilloj të bëni maksimum tone nga 15 deri në 25 sekonda, pasi më shumë se 30 zakonisht nuk merren nga iPhone sepse janë shumë të gjatë.

zile e bandës së garazhit

Pasi të jetë krijuar toni, duhet të klikojmë në shigjetën e vogël që tregon poshtë dhe më pas shfaqet menjëherë opsioni "Këngët e mia". Klikoni mbi këngët e mia dhe kënga ime e fundit e GarageBand do të shfaqet këtu. Ne e mbajmë atë (Kënga ime) dhe e riemërtojmë këngën në emrin që duam  pasi kjo do të jetë ajo që shohim në zile.

Tani në të njëjtën këngë që kemi krijuar, thjesht e lëmë të shtypur dhe kërkojmë opsionin share, aty duhet të klikojmë mbi tonin, thjesht prekim për të krijuar një ton të personalizuar në iPhone. Më pas më shfaqet opsioni për të eksportuar tonin në tonet tuaja dhe ne klikojmë drejtpërdrejt në eksport në pjesën e sipërme djathtas. Toni do të eksportohet dhe do të jetë gati, klikoni OK.

Vendosni zilen e krijuar me Garageband në iPhone

Tani ne kemi krijuar zilen dhe ajo që duhet të bëjmë është thjesht ta vendosim atë si zile. Kjo mund të bëhet direkt nga momenti kur eksportojmë zilen, duke zgjedhur opsionin për ta vendosur si zile ose për të hyrë drejtpërdrejt në Cilësimet, tingujt dhe dridhjet e iPhone dhe kërkoni emrin e këngës/tonit që kemi krijuar në aplikacionin GarageBand.

Të dyja opsionet janë të lehta për t'u realizuar, por në këtë rast për mua opsioni më i mirë është ta rregulloj direkt nga cilësimet e iPhone pasi në shumë raste do të kemi disa tone dhe mund të ndryshojmë ose vendosim një tjetër që nuk është ai që kemi krijuar. në atë moment. mendoni se ne mund të krijojmë disa tone në të njëjtën kohë dhe pastaj t'i përdorim ato kur të duam, aq e thjeshtë sa ajo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.