Si i trajton Twitter mesazhet nga udhëheqësit politikë botërorë?

Twitter

Twitter është bërë një hapësirë ​​për komunikim. Jo vetëm një hapësirë ​​kushtuar politikës, por argëtimit, kohës së lirë, informacionit dhe gjithashtu, edhe nëse nuk duam, dezinformimit. Partitë politike shpenzojnë miliona euro për të menaxhuar mirë imazhin që japin në rrjetet e tyre sociale sepse ndikimi që kanë rrjetet në popullatë është shumë i madh. Kjo është arsyeja pse normat që rregullojnë mesazhet e këtyre udhëheqësve politikë duhet të jenë gjithashtu publike. Dhe kjo është ajo që Twitter ka bërë sot, na tregoni se si i trajtoni mesazhet e liderëve politikë botërorë.

Twitter i jep përparësi interesit publik mbi rregullat e tij

Nuestro objetivo es hacer cumplir nuestras reglas de manera juiciosa e imparcial. Al hacerlo, nuestro objetivo es proporcionar información directa sobre nuestra toma de decisiones, para servir a la conversación pública y proteger el derecho del público a escuchar a sus líderes y hacer que rindan cuentas.

Me njohuri botërore janë postimet në Twitter të Donald Trump dhe polemikat e tij drejt shkatërrimit të vendeve të tjera. Sidoqoftë, shumë njerëz nuk shpjegojnë pse nuk fshihen ato cicërima ku ata nxisin urrejtje. Cicëroj sot shpalli rregullat me të cilin udhëheqësit politikë botërorë qeverisen në rrjetin social. Ata kanë siguruar që baza kryesore që ata menaxhojnë është interesi publik. Opinionet ndryshojnë midis njerëzve, por të gjithë liderët duhet të kenë "dorë të lirë" për të shprehur veten e tyre, pa marrë parasysh sa radikal është mendimi i tyre, pasi ato krijojnë një ndikim të madh në shoqëri që mund të vendosë për të ardhmen e saj rreth këtyre mesazheve.

Nos centramos en el lenguaje de los Tweets informados y no intentamos determinar todas las posibles interpretaciones del contenido o su intención. En la actualidad, las interacciones directas con otras figuras públicas, los comentarios sobre cuestiones políticas de la época o el ruido de la política exterior sobre cuestiones económicas o militares generalmente no violan las Reglas de Twitter.

Sidoqoftë, Twitter e këshillon atë politikanët nuk janë të blinduar. Ekzistojnë gjithashtu një numër pikash që duhet të përmbaheni në mënyrë që ato cicërima të mos fshihen. Këto janë: promovimi i terrorizmit, kërcënimet e qarta dhe të drejtpërdrejta të dhunës ndaj një individi, botimi i informacionit privat, ndarja e fotove dhe videove intime, pjesëmarrja në çështje që lidhen me shfrytëzimin e fëmijëve ose promovimi i vetë-dëmtimit. Këto cicërima do të fshihen menjëherë. Nga ana tjetër, ato cicërima që janë të ashpra, por pjesërisht janë në përputhje me rregullat e Twitter, mund të bllokohen dhe më pak të vizualizohen në rrjetin social duke bllokuar fuqinë për t'i gjetur ato në motorin e kërkimit ose për t'i dhënë RT.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.