IPhone "Tarifimi i Optimizuar" ju njofton me një njoftim në ekran

Porta e karikimit të nomadit Apple Watch

Kur "Optimized Loading" funksionon mirë Se nga ajo që kemi mundur të verifikojmë në bisedën tonë në Telegram nuk është me të vërtetë në të gjitha rastet, përdoruesit janë të kënaqur. Nga ana tjetër, ekziston një numër i mirë i përdoruesve që aktivizojnë këtë funksion që Apple ofron për të mbrojtur baterinë tonë dhe nuk funksionon thjesht mjaft mirë apo edhe drejtpërdrejt nuk funksionon.

Ky është një funksion që erdhi me iOS 13 dhe ngriti shumë polemika ose ngriti shumë polemika në kohën e tij sepse nuk dukej se po funksiononte mirë në shumë raste. Në iPhone X tim ka punuar në fund, por është e vërtetë që kur ndryshimi në iPhone 11 funksioni është aktive dhe plotësisht funksionale Nga fillimi.

E ashtuquajtura "Ngarkimi i Optimizuar" mbron baterinë nga përkeqësimi i vazhdueshëm, i cili nuk është tjetër veçse karikimi dhe shkarkimi i vazhdueshëm. Në këtë kuptim, sipas Apple në shënimin pak më poshtë funksionit, iPhone mëson nga zakoni ynë i përditshëm i karikimit dhe mban baterinë në 80% i ngarkimit të tij në kohën e karikimit të vazhdueshëm të iPhone. Sapo të mbërrijë atje, mbetet pa hapur shtegun e karikimit derisa të na mbetet pak për ta përdorur përsëri dhe është vetëm në atë moment kur mbaron karikimin deri në 100%.

Ngarkimi i optimizuar

E gjithë teoria është e shkëlqyeshme, por kjo duket se nuk funksionon për të gjithë, përveç se është inteligjente, shumë thanë se nuk është plotësisht e vërtetë pasi që përdor të dhëna alarmi (për shembull) për të kryer këtë funksion. Në çdo rast ajo që dua të ndaj me ju është se kur funksionon, funksionon mrekullisht dhe gjithashtu dërgoni një njoftim përdoruesit në kohën e prekjes së ekranit orë para se të planifikohemi të ngrihemi duke treguar kohën që planifikohet të përfundojë karikimi i plotë. Po, sot e shtunë më duhej të zgjohesha herët dhe pashë njoftimin për herë të parë kështu që është e mundur që shumë prej jush nuk do ta shohin kurrë atë.

Apple ofron shpjegime për ata që nuk aktivizojnë ngarkesën e optimizuar

Karikimi i optimizuar është krijuar për t'u aktivizuar vetëm në vendet ku kaloni më shumë kohë, si shtëpia juaj dhe vendi i punës. Ky funksion nuk funksionon kur juaji rutinat e përdorimit janë më të ndryshueshme, për shembull, kur udhëtojmë. Prandaj, disa cilësime të vendndodhjes duhet të aktivizohen që të fillojë karikimi i optimizuar i baterisë. Kjo është lista e cilësimeve që duhet të aktivizohen:

 • Cilësimet> Privatësia> Vendndodhja> Shërbimet e sistemit.
 • Cilësimet> Privatësia> Vendndodhja> Shërbimet e sistemit> Përshtatja e sistemit.
 • Cilësimet> Privatësia> Vendndodhja> Shërbimet e sistemit> Vende të rëndësishme> Vende të rëndësishme.

A e keni aktive? Si funksionon kjo ngarkesë e optimizuar për ju?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Xavi dijo

  Nga Zoti: Kush e ka bërë një artikull kaq botched? ASGJ IS NUK OODSHT NOOD NDIKIM
  Nëse ka pasur një kopje dhe ngjitje, ajo është Google Translate.