Sipas patentës së fundit të regjistruar nga Apple, Apple Pencil mund të përdoret me trackpad të Mac

use-apple-laps-on-trackpad

Që kur Apple lëshoi ​​Apple Pencil për të punuar së bashku me iPad Pro, si 12,9 dhe 9,7 inç, shumë është spekuluar mbi mundësinë që kompania me bazë në Cupertino mund të ofrojë mbështetje në mënyrë që kjo pajisje të mund të përdoret direkt në trackpad që kompania shet si pajisje shtesë në mënyrë të pavarur për Mac. Por deri më tani nuk kishim pasur ndonjë konfirmim zyrtar se Apple kishte plane në këtë drejtim. Por patenta e fundit që kompania ka regjistruar duket se konfirmon se do të jetë e mundur në të ardhmen.

use-apple-laps-on-trackpad-2

Zyra e Patentave dhe Markave të Shteteve të Bashkuara së fundmi ka publikuar një listë me 32 patentat e fundit që i ka dhënë kompanisë Apple. Në veçanti, midis të gjithë atyre që mund të gjejmë, u dallua një i lidhur me Lapsin e Mollës. Në përshkrimin e patentës ne mund të shohim se si Apple Pencil mund të përdoret së bashku me versionet e ardhshme të trackpad, kështu që përdoruesit aktualë të brezit të dytë, të cilin Apple e lansoi vitin e kaluar, nuk do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë derisa Apple të rinovojë përsëri aksesorin. Nëse marrim parasysh sa kohë duhet për ta rinovuar, mund të prisni për rreth pesë ose gjashtë vjet në paqe.

Lapsi i Apple mund të përdoret për të kontrolluar aplikacionet përmes gjesteve në ajër, për të kontrolluar diapozitivët e aplikacionit Keynote por gjithashtu Ai gjithashtu do të na lejojë ta përdorim atë sikur të ishte një levë, të veprojmë sikur të ishte një shpatë edhe me shume. Do të ishte interesante nëse Apple do të mund të shtonte të gjitha këto funksione të reja të reja patentuar në trackpad aktual, por si të gjitha patentat që janë regjistruar nuk do të thotë se ato do të dalin në treg shpejt, nëse më në fund bëjnë, sepse shumë prej tyre janë të regjistruar vetëm për të mbrojtur veten nga kompanitë e tjera që mund të kenë të njëjtën ide.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.