Sulmi i së premtes në internet demonstron rëndësinë e HomeKit

HomeKit

Të Premten e kaluar, shumë prej jush pësuan pasojat e një sulmi masiv ndaj shumë shërbimeve të internetit që i bëri Spotify, Twitter, WhatsApp dhe shumë faqe në internet të paarritshme. Edhe pse sulmi kishte për qëllim Shtetet e Bashkuara, pasojat mund të ndiheshin në të gjithë botën, dhe për herë të parë u përdorën pajisje që deri më tani nuk kishin luajtur një rol kryesor në këto sulme kibernetike: interneti i gjërave. Siguria e këtyre pajisjeve dhe protokollet që ata përdorin për t'u lidhur me internet u vu në pikëpyetje, dhe kjo është ajo ku Apple përfiton prej tij për të treguar gjoksin e saj dhe për të demonstruar se HomeKit, protokolli i saj për internetin e gjërave, është i sigurt megjithë kritikat e marra si zakonisht për vendosmërinë e tij për të krijuar gjithmonë "kopshte të mbyllura" me protokollet e tij.

Çfarë lidhje kanë ato pajisje të vogla që kemi në shtëpi dhe që lidhen në internet? Si mund të jetë një termostat, llambë inteligjente ose regjistrues TV fajtori në një sulm masiv në internet? Epo, sepse shumica e tyre përdorin protokolle lidhje me siguri shumë të ulët, ndonjëherë edhe nul, që deshifrohen lehtësisht nga hakerat dhe që i lejojnë ata t'i përdorin ato për sulmet e tyre. Një sulm DDoS si ai i kryer të premten e kaluar kërkon mijëra kompjuterë që dërgojnë kërkesa në të njëjtin server për të përfunduar duke e shembur atë. Hakerat përdorin kompjuterët e përdoruesve që ata kanë hyrë përmes një lloji malware të instaluar në to, dhe kështu bëhen pjesë e rrjetit tuaj për t'i përdorur ato në këto sulme.

elgato-eve-aksesorë-të pajtueshëm-homekit

Por çka nëse në vend që të instaloni malware në kompjuterët e përdoruesve të tjerë, do të ishte më e lehtë për të hyrë në një kamerë të mbikëqyrjes së foshnjës ose regjistrues televizivë që janë të lidhur në internet? Kjo është pikërisht ajo që ndodhi të Premten e kaluar. Shumë prej këtyre pajisjeve kanë të dhëna aksesi të tipit "admin / admin" dhe përdoruesit nuk i ndryshojnë ato kur i konfigurojnë.Ose sepse nuk munden ose sepse nuk e bëjnë. Disa madje duke ndryshuar këto detaje të hyrjes mbeten të arritshme në distancë shumë lehtë për një haker të ditur.

Çfarë ndryshon për pajisjet HomeKit të çertifikuara nga Apple? Karakteristikat e tij përfshijnë kriptim të plotë nga fundi në fund, patate të skuqura të mbrojtura pa tela, qasje të mbrojtur në distancë dhe masa të tjera sigurie që sigurojnë që ato nuk mund të përdoren për këto sulme, ose ndonjë tjetër. Problemi me këtë situatë të krijuar nga këto pajisje të lidhura me një siguri kaq të dobët është se nëse as vetë përdoruesit tuaj nuk janë të vetëdijshëm se ato janë një kërcënim për sigurinë e të gjithëve, zgjidhja është e komplikuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.