Fillojnë teoritë: Pse iPhone X ka dy bateri?

Për shumë vite tani, çdo herë që Apple lançon një produkt të ri, ndërmarrjet pëlqejnë iFixit janë të përkushtuar për çmontimin e plotë të tij duke i dhënë një rezultat të riparueshëm. Për iPhone X, rezultati është 6 nga 10. Duhet të theksohet gjithashtu se riparimi i tij është i shtrenjtë, ashtu si pajisja.

Një nga risitë që u zbulua brenda iPhone X të ri ishte ekzistenca e dy baterive në formë L, që do të thotë, një bateri shtesë për baterinë mitike që ne kemi qenë duke parë në të gjithë iPhone e mëparshëm. Teoritë e para në lidhje me pse e këtyre dy baterive ato fillojnë të botohen dhe kanë kuptim.

Dy orë më shumë autonomi sesa iPhone 7 falë 2 baterive të iPhone X

Prania e dy bateri në iPhone X të ri shkaktoi pasiguri midis ekspertëve të ndryshëm që kanë çmontuar terminalin për të përcaktuar niveli i riparueshëm kush ka pajisjen e re nga molla e madhe. Siç pritej, riparimi i tij është shumë i shtrenjtë, por lehtësia me të cilën ekrani dhe bateritë hiqen vlerësohet pozitivisht në krahasim me paraardhësit e tij.

Teoritë në lidhje me praninë e dy baterive në iPhone X kanë filluar të ndjekin rrjetin. Më logjikja dhe koherenca vjen nga TechInsights. Inxhinierët e këtij mediumi kanë bërë prova me bateritë e këtij iPhone të ri dhe e kanë krahasuar atë si me iPhone 8 ashtu edhe me iPhone 7 dhe çuditërisht ato janë arritur përmirësime deri në 2 orë autonomi krahasuar me iPhone 7. 

Çfarë shoqëruesit e TechInsights është se është e panjohur në çfarë është investuar kjo kohë shtesë e baterisë, as cila është origjina e Apple që ka përfshirë një furnizim të dytë të energjisë:

Gjëja e parë që vumë re ishte se ekzistojnë dy bateri, të dyja janë vlerësuar më lart se bateritë në iPhone 8 dhe 8 Plus. Shtimi i një baterie të dytë shton (vetëm) rreth dy orë më shumë kohë përdorimi sesa iPhone 7. uncleshtë e paqartë se ku harxhohet 'përdorimi' shtesë. Sipas faqes në internet të Apple, iPhone X vlerësohet të ketë të njëjtën kohë bisede, por më pak kohë në internet dhe riprodhim video sesa iPhone 8 Plus.

Kjo është ndoshta një pyetje e ndjeshme ndaj të pyeten inxhinierët e Apple sepse nuk ka asnjë informacion zyrtar që sqaron arsyen e dy furnizimeve me energji elektrike. Me kalimin e kohës, ekspertët do të jenë në gjendje të fillojnë të nxjerrin teori të reja që shpjegojnë origjinën e dy baterive.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   iñaki dijo

  Të gjithë e dinë se vendosja paralelisht e dy baterive shton kapacitetin. Shtë e njëjta gjë për të bërë një bateri 2800mah sesa të bësh 2 1400 bateri dhe t'i vendosësh ato paralelisht. Nuk është mister.

  “Gjëja e parë që vumë re ishte se ka dy bateri, të dyja janë vlerësuar më lart se bateritë në iPhone 8 dhe 8 Plus. Shtimi i një baterie të dytë shton (vetëm) rreth dy orë më shumë kohë përdorimi sesa iPhone 7. uncleshtë e paqartë se ku harxhohet 'përdorimi' shtesë. Sipas faqes në internet të Apple, iPhone X vlerësohet të ketë të njëjtën kohë bisede, por më pak kohë në Internet dhe riprodhim video sesa iPhone 8 Plus. "

  ka dy bateri për një arsye shumë të thjeshtë. Cheshtë më lirë të ndërtosh dy bateri drejtkëndëshe dhe t'i lidhësh ato paralelisht, sesa të bësh një në formë L.
  Jo se bateria e dytë "shton" edhe 2 orë shtesë. Kjo është jashtëzakonisht e gabuar e ekstrapoluar.
  Shuma e dy baterive jep një kapacitet total prej rreth 2800 mAh. Me këtë kapacitet dhe duke pasur parasysh konsumin e OLED prej 5,8, një përdorim është arritur 2 orë më i lartë se iPhone 7. iPhone7 mbani mend se ka një bateri 1800 dhe pak mAh, por me më pak konsum të ekranit.
  Thjesht po bën numra të përafërt, gjithçka përshtatet.