Si funksionon verifikimi WhatsApp me dy hapa

whatsapp

Ashtë një risi që WhatsApp është ende duke testuar në versionet Beta të aplikacionit të tij të mesazheve, por së shpejti do të jetë në dispozicion për të gjithë. Me Verifikimin me dy hapa WhatsApp synon të përmirësojë sigurinë dhe që askush nuk mund të përdorë llogarinë tuaj pa miratimin tuaj, por sistemi është larg perfekt, dhe është e nevojshme të merren parasysh cilat janë të metat, si dhe defektet që ka aktualisht. Ne e kemi testuar atë dhe do t'ju tregojmë se si funksionon ky verifikim me dy hapa i WhatsApp.

Si të aktivizoni Verifikimin me XNUMX Hapa

whatsapp-verifikimi-dy-hapa-1

Siç mund ta shihni, pamjet e ekranit janë nga versioni i WhatsApp për Android, por versioni për iOS nuk do të jetë i ndryshëm nga ky. Për të aktivizuar shërbimin do të duhet të futim cilësimet e llogarisë sonë, dhe Në menunë «Llogari> Siguri» do të gjejmë opsionin për të aktivizuar verifikimin në dy hapa.

whatsapp-verifikimi-dy-hapa-2

Për të aktivizuar këtë mekanizëm të ri të sigurisë, duhet të fusim një kod gjashtë shifror, dhe pastaj një email që do të jetë thelbësor për të qenë në gjendje ta ndryshojmë atë kod nëse e harrojmë. Këtu gjejmë dështimin e parë të sistemit: nuk ka asnjë lloj emaili verifikimi për t'u siguruar që llogaria jonë është e saktë, kështu që duhet të jeni shumë të kujdesshëm kur futni emailin ose do të keni një problem serioz nëse humbni kodin e sigurisë.

Pasi të kemi përfunduar këto hapa, gjithçka do të konfigurohet dhe aktivizohet, siç do të konfirmojë dritarja tjetër. Nga ajo menu mund të ndryshojmë kodin e sigurisë dhe emailin e rikuperimit, si dhe të çaktivizojmë verifikimin në dy hapa nëse dëshirojmë. Nga ky moment, sa herë që duam të aktivizojmë llogarinë tonë WhatsApp jo vetëm që do të duhet të fusim kodin e verifikimit me SMS që na dërgohet, por gjithashtu do të duhet të shtypim kodin e sigurisë që kemi shtuar.

Pengesat e verifikimit me XNUMX hapa

Ne kemi përmendur tashmë problemin që mund të gjenerohet kur futni një email që nuk është i saktë: nëse harroni kodin e sigurisë, ai nuk do të jetë në gjendje të dërgohet në emailin e konfirmimit dhe kjo do të bëjë që llogaria juaj të bllokohet kur përpiqeni ta aktivizoni atë në një pajisje të re. Çfarë do të ndodhte atëherë? Duhet të presim 7 ditë për të aktivizuar aplikacionin, pas së cilës do të jemi në gjendje të përdorim shërbimin e mesazheve por do t'i humbasim të gjitha mesazhet në pritje të marrjes gjatë asaj kohe pritjeje, dhe nëse pas 30 ditësh nuk kemi futur kodin e sigurisë, llogaria do të rivendoset i plotë, duke mbetur sikur të ishim plotësisht përdorues të rinj.

Ky mund të jetë një problem i madh për shumë, por ekziston një pengesë tjetër që megjithëse jo aq e rëndësishme mund të bëhet mjaft e bezdisshme, dhe kjo është që të mos e harrojmë kodin, Për sa kohë që kemi të aktivizuar verifikimin me dy hapa, do të duhet të fusim çelësin e sigurisë herë pas here, me kërkesë të vetë aplikacionit. Ne nuk e dimë sa shpesh do të na kërkohet të fusim fjalëkalimin, por me siguri shumë do ta konsiderojnë atë mjaft të bezdisshme.

Nevoja për Verifikim me XNUMX hapa të WhatsApp

Pyetja që me siguri shumë prej jush do të kenë në mendje tani do të jetë nëse këshillohet të aktivizoni atë sistem të sigurisë apo jo, dhe përgjigjja të paktën nuk është aspak e qartë. Unë gjithmonë kam rekomanduar të aktivizoj çdo lloj verifikimi me XNUMX hapa, por Mënyra se si funksionon ky verifikim i WhatsApp ngre shumë pyetje për mua, dhe gjithashtu nuk e shoh të nevojshme ta përdor, të paktën për momentin.

Tani për tani është e nevojshme të keni qasje në numrin tonë celular për të qenë në gjendje të aktivizoni WhatsApp në një pajisje të re, që do të thotë që dikush të marrë përsipër llogarinë tonë ai do të ketë nevojë për SIM tonë ose të paktën të ketë celularin tonë që të mund të shohë SMS konfirmimi që na dërgoni. Ai person mund të aktivizojë më së shumti WhatsApp me numrin tonë, por ata kurrë nuk do të kenë qasje në historinë tonë të mesazheve sepse për t'i rivendosur ata do të kishin nevojë për llogarinë tonë të aktivizuar iCloud në pajisjen tuaj. Ne menjëherë do ta vëmë re këtë pasi që WhatsApp do të çaktivizohej automatikisht dhe kur ta riaktivizojmë, tuajat do të bëheshin të padobishëm.

Çfarë marrim me verifikimin në dy hapa? Ne thjesht do të vononim një javë të gjithë këtë që ju kam thënë në paragrafin e mëparshëm, pasi që pas atyre shtatë ditëve WhatsApp nuk do të kërkonte më për kodin e sigurisë dhe ju mund ta përdorni, por pa pasur qasje në historikun e mesazheve. Kjo është, ne mund ta kualifikojmë këtë verifikim me dy hapa të WhatsApp si një botch të vërtetë pa frikë se jemi shumë gabim, të paktën tani për tani. Shpresojmë, para se ta hiqni atë nga faza e provës, aq më të mira janë këto mangësi që ka tani.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.