Nënkryetari i Ukrainës i kërkon Tim Cook të pezullojë aktivitetet e Apple në Rusi

Putin

Duket e pabesueshme që në shekullin XNUMX mund të nisë një luftë aq absurde sa ajo që ka filluar. Putin kundër Ukrainës. Tani që dukej se tashmë e kishim fituar luftën kundër koronavirusit, dhe tani fillon një tjetër kundër rusëve. E tmerrshme.

Dhe përgjigja ndaj pushtimit rus nuk ka vonuar të vijë në mbarë botën. Nga të gjitha frontet, ata do të përpiqen të bllokojnë Rusinë nga çdo aktivitet tregtar dhe ekonomik, të paktën nga Komuniteti Evropian dhe SHBA. Apple gjithashtu ka bërë tashmë hapin e saj të parë. bllokimi i pagesës së Apple në territorin rus.

Nënkryetari i Ukrainës, Mykhailo Fedorov ka dërguar një letër publike a Tim Cook duke kërkuar që të ndaloni çdo aktivitet të Apple në Rusi. Kjo nënkupton bllokimin e shitjeve të pajisjeve të tyre dhe mbylljen e App Store në territorin rus.

Apple tashmë ka ndërmarrë hapin e saj të parë në favor të bllokimit të përmendur, disa orë përpara se të publikohej kërkesa e Fedorov. Deri tani, ajo që ai ka bërë është bllokojnë Apple Pay në territorin rus. Ajo ka ndërprerë punën me kompanitë financiare ruse që kishte funksionuar: VTB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank dhe Otkritie.

Për momentin, ata nga Cupertino ata nuk janë përgjigjur asgjë për kërkesën e zv.presidentit ukrainas, por me siguri në këtë kohë ata duhet të diskutojnë se çfarë hapi tjetër duhet të ndërmarrin, të përpiqen sa më shumë të bllokojnë shërbimet ndaj Rusisë dhe që qytetarët e saj të ngrihen kundër çmendurisë së presidentit të tyre Putin. për të pushtuar Ukrainën.

Të njëjtën gjë që Apple ka bërë me Apple Pay, ka bërë gjithashtu Google me Google Pay, dhe praktikisht në të njëjtën kohë. Nuk dihet me siguri, por ka mundësi që Apple dhe Google të kenë rënë dakord për të ndërmarrë këtë hap të rëndësishëm. Ndoshta brenda pak ditësh do ta dimë nëse ka qenë kështu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.