Aksionet e iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus për të qëndruar të ulëta gjatë kohës së Krishtlindjes

dyqan molle-sol-iphone-7

Veryshtë shumë e vështirë që Apple të jetë në gjendje t'i përgjigjet kërkesës së madhe që do të jetë iPhone 7, sipas parashikimeve që trajtohen, në sezonin e blerjeve të Krishtlindjeve, gjatë gjithë muajit dhjetor. Furnizimi i kompanisë nuk do të jetë në gjendje të vazhdojë me kërkesën në rritje për telefonin, sipas analistit të Piper Jaffray, Gene Munster.

Pasi kishte verifikuar disponueshmërinë fizike ekzistuese të iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus në një total prej 134 dyqanesh Apple në të gjithë Shtetet e Bashkuara, Munster zbuloi se 47% e kërkesës ishte në dispozicion për mbledhje. Një muaj më parë, kjo shifër arriti vetëm 40% të porosive. Duke e krahasuar këtë me atë që ndodhi vitin e kaluar me iPhone 6s, rezultati lë shumë për të dëshiruar pasi që në atë kohë, disponueshmëria e telefonit ishte 100%. Duke krahasuar në mënyrë specifike dy modelet e iPhone 7, Plus ka shumë më pak disponueshmëri sesa iPhone 7. Disponueshmëria e modelit të vjetër të pajisjes është shumë e kufizuar duke arritur vetëm 3%, ndërsa një muaj më parë disponueshmëria, megjithëse nuk ishte për raketa , po preku 14%.

Piper Jaffray bëri gjithashtu publike që inventari i iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus në Kinë është edhe më i kufizuar se në Shtetet e Bashkuara. Në gjigantin aziatik, disponueshmëria u mat duke ekzaminuar stokun e 96 dyqaneve të shpërndara në të gjithë territorin kinez. Atje, disponueshmëria është 16%. Një shifër që lë shumë për të dëshiruar në tregun kinez nëse e krahasojmë me 47% që gëzon në SHBA.

Në çdo rast, duket se një konstantë në Apple ka jashtë stokut në kohën e Krishtlindjes për produktet e saj anëtare. Me përjashtim të rastit të lartpërmendur të iPhone 6s, i cili vitin e kaluar gëzonte disponueshmëri 100% në vende si Shtetet e Bashkuara, disa herë në histori Apple ka qenë në gjendje t'i përgjigjet kërkesës për produktet e saj në kohën kur ato kërkohen më shumë nga konsumatorët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.