AnkerWork B600, uebkamera më e kompletuar në treg

AnkerWork B600 është shumë më tepër sesa thjesht një kamerë në internet sepse përfshin, përveç kamerës 2K 30 fps, dy altoparlantë, katër mikrofona dhe një shirit drite LED që mund të zvogëlohet.

Webkamerat janë bërë të domosdoshme për shumicën në ditët e sotme. Ose për të bëjmë videokonferenca në punë ose me miqtë dhe familjen, ose të bëjmë transmetimet tona Në live, të kesh një uebkamerë është thelbësore në desktopin e pothuajse të gjithëve dhe prodhuesit i përmirësojnë modelet e tyre me baste që shkojnë përtej kamerave të zakonshme të internetit, si kjo AnkerWork B600 që është shumë më tepër se thjesht një kamerë në internet.

Si aparat fotografik ne gjejmë cilësi 2K (1440p) deri në 30 fps, superiore ndaj shumicës së kamerave të internetit që do të gjejmë në treg. Por ai përfshin gjithashtu dy altoparlantë në anët, katër mikrofona dhe një shirit LED të rregullueshëm në intensitet dhe temperaturë, duke arritur mblidhni gjithçka që ju nevojitet në një pajisje të vetme për t'u dalluar në videokonferencat tuaja.

karakteristika të

 • Rezolucioni i imazhit 2K (1440p)
 • Ndriçimi i kontrollit manual dhe automatik (shkëlqimi dhe temperatura)
 • 4 mikrofona
 • anulimi i zhurmës, anulimi i jehonës
 • Fokus automatik
 • Përmirësimi i imazhit duke përdorur inteligjencën artificiale
 • FOV i rregullueshëm (65º, 78º, 95º)
 • mbulesa e privatësisë
 • 2 altoparlantë 2W
 • Formati video H.264

Shiriti i videos, siç e quan AnkerWork B600, është i rëndë dhe i madh, dukshëm më i madh dhe më i rëndë se shumica e modeleve të tjera me të cilat jeni njohur. Ai përfshin gjithashtu elementë që asnjë webcam tjetër nuk i ka, kështu që ndryshimi është më se i justifikuar. Ndërtimi i tij është i mirë, me material mbizotërues plastika por me një përfundim metalik që i jep një pamje premium. Duket shumë solide dhe pavarësisht nga përmasat e tij, ka një dizajn që nuk do të shqetësoheni ta shtoni në desktopin tuaj.

Mund ta vendosni në krye të monitorit, si çdo webcam, por gjithashtu keni mundësinë të përdorni një trekëmbësh ose çdo sistem tjetër fiksimi që ka një vidë 1/4 falë fillit në bazën e tij. Baza mund të përshtatet me çdo monitor, qoftë ai i ngushtë sa një laptop apo më i trashë, qoftë edhe me shpinë të lakuar, si në rastin tim. Mban shumë mirë dhe është i qëndrueshëm. Mund ta anoni dhe rrotulloni për të marrë këndin e duhur për t'u fokusuar tek ju.

Për ta lidhur me kompjuterin tuaj, ai ka një kabllo USB-C në USB-C, e cila do të kujdeset për bartjen e të gjithë informacionit të imazhit dhe zërit, por gjithashtu, dhe kjo është hera e parë që e shoh në një aparat fotografik të këtij lloji. , ka nevojë për ushqim shtesë, mendoj për shiritin e dritës LED. Kjo energji arrihet përmes një kablloje me një përshtatës rryme që shkon drejtpërdrejt në një prizë, nuk lidhet me kompjuterin tuaj, kështu që do të përdorë vetëm një nga USB-C tuaj. Ai përfshin gjithashtu një USB-A shtesë për të lidhur një aksesor shtesë, e cila do të jetë sikur e keni lidhur me kompjuterin, diçka që nuk dhemb kurrë.

Dizajni i kamerës është projektuar në mënyrë që vetë mbulesa, ajo që të jep qetësinë mendore se askush nuk të shikon kur nuk e dëshiron, është ajo që strehon shiritin e ndriçimit LED, në mënyrë që kur të hapni kamerën, shiriti LED ndodhet pikërisht mbi lentet për të ndriçuar fytyrën tuaj. Një LED i përparmë ju tregon nëse kamera është në përdorim (blu) ose nëse mikrofoni është aktiv ose jo (i kuq). Më në fund kemi dy butona me prekje anësore për të aktivizuar mikrofonin dhe shiritin LED, dhe një kontroll me prekje të përparme për të kontrolluar ndriçimin e shiritit LED.

Aplikacioni AnkerWork

Të gjitha kontrollet manuale vijnë në ndihmë ndonjëherë, por zakonisht është më e këshillueshme që të përdorni miun për të kontrolluar të gjitha këto funksione, dhe për këtë kemi një aplikacion AnkerWork që mund ta shkarkojmë si për Windows ashtu edhe për macOS (lidhje). Me këtë aplikacion ne mund të kontrollojmë cilësinë e imazhit (rezolucion, FOV, shkëlqim, mprehtësi...) dhe ndriçim (intensitet dhe temperaturë).

 

Aplikacioni na ofron disa funksione automatike që përdorin inteligjencën artificiale për të kontrolluar veten. Për shembull mund të aktivizojmë ndriçimin automatik, ose atë që quhet "Solo-frame", një modalitet imazhi në të cilin kamera ju ndjek dhe ju mban gjithmonë në ekran, e ngjashme me atë që bën Apple me "Center Stage" në FaceTime. Kemi edhe disa funksione interesante si “Anti-Flicker” për të shmangur dridhjet e bezdisshme të disa dritave gjatë përdorimit të kamerës.

Imazhi, drita dhe zëri

Cilësia e imazhit të kamerës është e mirë, edhe në situata me dritë të ulët, falë shiritit LED, të cilin do ta analizojmë më vonë. Për testin që mund të shihni në videon që shoqëron artikullin, kam përdorur të njëjtat kushte që përdor zakonisht në transmetimin e podcast-it tonë në YouTube, të cilat janë pikërisht kushte mjaft të pafavorshme por ato japin një përshtypje të mirë të performancës së kamerës.

Është e vërtetë që kam vënë re në disa momente të regjistrimeve se ka një zbutje disi të ekzagjeruar të imazhit, supozoj për shkak të gjithë uljes së zhurmës dhe modifikimeve të tjera që inteligjenca artificiale kryen automatikisht. Por përveç detajeve, në përgjithësi Unë jam mjaft i kënaqur me rezultatin e kamerës në këtë drejtim. Gjithashtu mbani në mend se unë përdor gjithmonë këndin më të vogël të shikimit, kështu që imazhi është i prerë dhe një humbje e cilësisë është e pashmangshme.

Përgjegjësi e madhe për cilësinë e imazhit në shiritin LED që përfshin kamerën. Sinqerisht, mendova se do të ishte diçka e kotë, siç ndodh në kamerat e tjera që e sjellin dhe nuk kontribuon absolutisht asgjë, por krejt e kundërta. Efekti i ndriçimit në video është i dukshëm, dhe rregullimi i ndriçimit në intensitet është gjithashtu mjaft i dobishëm. Ajo që më mungon është se ju mund të kontrolloni temperaturën e imazhit, jo vetëm nga drita, pasi vërej se ngjyrat janë mjaft të ngrohta edhe duke përdorur kamerën në tonin e saj më të ftohtë.

Këta janë dy elementët që kanë performancën më të mirë në këtë AnkerWork B600, pa dyshim. Tjetra është mikrofoni, ose më tepër katër mikrofonat, të cilët performojnë mirë por nota përfundimtare nuk është aq e lartë sa me imazhin ose ndriçimin. Për shumë inteligjencë artificiale, reduktim të zhurmës dhe jehonës dhe elementë të tjerë që ato përfshijnë, është e pamundur që katër mikrofona të vendosur aq larg nga goja ime dhe në një dhomë që nuk është e papërshkueshme nga zëri të ofrojnë një rezultat të krahasueshëm me atë të një mikrofon cilësor si një që kam përdorur në shumicën e videos.

kjo është perspektiva e dikujt, përdorimi kryesor i të cilit është transmetimi, por nëse fokusohemi te videokonferencat, rezultati i saj është më i mirë se sa optimali. Shumë të intervistuar në programet televizive në kohën kryesore do të dëshironin të kishin audion e ofruar nga kjo B600 me katër mikrofonat e saj. Veçoria Voice Radar që fokusohet në zërin tuaj edhe kur jeni larg është gjithashtu e dobishme për takime me pjesëmarrës të shumtë që janë më larg nga kamera.

Dhe lë për në fund dy altoparlantët me fuqi 2W që ndodhen në anët e kamerës. Janë një zgjidhje e mirë për ata që përdorin një kompjuter pa altoparlantë, por nuk i afrohen asaj që mund të na ofrojnë altoparlantët e dedikuar. tingulli ka një fuqi të drejtë, dhe një cilësi të drejtë, pa më shumë. Përsëri, për video-konferenca, më se e mjaftueshme, por e dobët për t'u përdorur si folësi kryesor rregullisht në kompjuterin tuaj.

Mendimi i redaktorit

Kamera AnkerWork B600 është e përkryer për ata që kërkojnë një zgjidhje gjithëpërfshirëse për video-konferencat e tyre, ose një aparat fotografik me cilësi të mirë për transmetim. Me cilësi të mirë imazhi dhe një shirit çuditërisht të mirë ndriçimi, është i përsosur për transmetime të drejtpërdrejta ose për të mahnitur të gjithë në video-konferenca. Dy funksionet e tjera, mikrofonët dhe altoparlantët, nuk arrijnë nivelin e nevojshëm për transmetim në kushte të mira, megjithëse janë më se të përshtatshme për videokonferenca. Çmimi i tij është i lartë, duke e gjetur atë në Amazon për 229,99 € (lidhje) megjithëse duke marrë parasysh gjithçka që përfshin, nuk është aq shumë.

AnkerWork B600
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
229,99
 • 80%

 • AnkerWork B600
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Imazh
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 70%

rekuizitë

 • Cilësia e figurës
 • ndriçimi i integruar
 • Mikrofona dhe altoparlantë të përshtatshëm për videokonferenca
 • Ndërtoni cilësinë
 • softuer i mirë

Contras

 • Mikrofona të pamjaftueshëm për transmetim
 • Altoparlant i pamjaftueshëm për përdorim të zakonshëm

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.