Aplikacioni i mesazheve Viber tashmë lejon markat të ndërveprojnë me përdoruesit

Aplikacioni i mesazheve Viber tashmë lejon markat të ndërveprojnë me përdoruesit

Edhe pse ndonjëherë duket se në sektorin e mesazheve të menjëhershme ka vetëm WhatsApp, Telegram dhe pak më shumë, e vërteta është se nuk është kështu dhe në dyqanin e aplikacioneve Apple mund të gjejmë një larmi aplikacionesh që na lejojnë të ndërveprojmë me miqtë, anëtarët e familjes dhe kontaktet në përgjithësi jo vetëm përmes mesazheve me tekst, por edhe me zë dhe madje edhe me telefonata falas. Ky është rasti i Viber.

Viber është një nga të panjohurat më të mëdha kur bëhet fjalë për mesazhe. Emri është ndoshta shumë i njohur për ju, por kush e përdor me të vërtetë Viber? E vërteta është se sot Ka më shumë se miliona 800 përdorues në të gjithë botën dhe ishte një nga të parët, së bashku me të tjerët si Line, për të futur thirrje falas përmes rrjetit të të dhënave (vite para WhatsApp). Tani ai sapo lëshoi ​​një azhurnim të ri që do të lejojë ndërmarrjet të krijojnë llogari të korporatave përmes të cilave përdoruesit mund të bashkëveprojnë me firmat e tyre të preferuara.

Me Viber mund të mbani lidhje me markat tuaja të preferuara

Dje, aplikacioni për mesazhe të menjëhershme Viber, në pronësi të kompanisë japoneze Rakuten, nisi një format të ri të llogarisë së biznesit falë të cilit kompanitë dhe markat do të jenë në gjendje të mbajnë komunikimin me përdoruesit nga shërbimi.

Diskutoni llogaritë publike me markat, bizneset dhe personalitetet tuaja të preferuara. Ndiqni ata për lajme dhe azhurnime dhe regjistrohuni për mesazhe të drejtpërdrejta

llogari-publike-viber

Me lëshimin e kësaj veçorie të re Viber, afërsisht disa një mijë llogari publike janë lëshuar në shërbim. Midis tyre, spikasin emra si The Huffington Post, Yandex, The Weather Channel, BBC dhe një etj. Këto marka / kompani tani ata do të jenë në gjendje të dërgojnë azhurnime dhe të gjitha llojet e informacioneve përkatëse te përdoruesit të cilët vendosin të pajtohen me ta më parë.

Në të njëjtën kohë, përdoruesit e Viber do të jenë në gjendje të ndajnë gjithë këtë përmbajtje dhe informacion me pjesën tjetër të listave të tyre të kontakteve.

Përputhshmëria e botëve

Këto llogari publike janë gjithashtu gati për të prezantuar robot chat në shërbimin e mesazheve pasi Viber ka implementuar API-në e tij të shkallëzuar për bizneset që do të përfshijë mjete për zhvilluesit e botëve.

Michael Shmilov, COO i Viber, vuri në dukje se "ne jemi përqendruar në ndërtimin e përvojës më të mirë të bisedës me një API të shkallëzuar, kështu që ne nuk po ndërtojmë bota vetë […] ne sigurojmë mjetet për zhvilluesit e botëve."

Llogaritë publike vijnë si një shtesë e mëvonshme në një tjetër tipar që Viber prezantoi në 2014 dhe i quajti "biseda publike". Ky funksion lejon që personalitetet (ose kushdo për atë çështje) të përfshihen në një bisedë me publikun, megjithëse vetëm ata që në të vërtetë kishin shtuar bashkëbiseduesin e tyre si një kontakt të vërtetë ishin në gjendje të ndërvepronin me të. Sidoqoftë, ndryshe nga kjo veçori, tani përdoruesit do të jenë në gjendje të ndërveprojnë me llogaritë e reja të biznesit pa shtuar ato si një kontakt.

Karakteristika të tjera të Viber

Viber u ble në 2014 nga kompania japoneze Rakuten dhe aktualisht ka selinë e saj të shërbimit të vendosur në Qipro. Ajo ka më shumë se 800 milion përdorues dhe midis saj Karakteristikat kryesore përfshijnë:

• Kriptimi gjithëpërfshirës i të gjitha mesazheve dhe të gjitha thirrjeve zanore dhe video
• Dërgoni mesazhe te miqtë tuaj (tekstet mund të kenë deri në 7 mijë karaktere)
• Bëni thirrje telefonike dhe telefonata falas me cilësi të zërit HD
• Ndani fotografi, video, mesazhe zanore, vende, informacione kontakti, lidhje me përmbajtje të pasur, afishe dhe emoticone
• Shkarkoni afishe të zakonshme dhe të animuara nga dyqani i afisheve për të gjallëruar mesazhet tuaja.
• Krijoni mesazhe në grup me deri në 200 pjesëmarrës, "si" mesazhe nga të tjerët dhe menaxhoni bisedat tuaja në grup si administrator duke modifikuar informacionin dhe duke fshirë pjesëmarrësit
• Ndiqni bisedat publike: ndiqni nga afër personazhet e famshëm, personalitetet dhe markat tuaja të preferuara, shikoni se si zhvillohen bisedat tuaja në kohë reale, ku ata komentojnë "si" dhe ndajnë përmbajtje multimediale
• Luaj lojëra me personazhe nga Viber, Violet dhe Legcat. Shikoni sa monedha mund të fitoni
• Bashkangjitni skedarët: dërgoni mesazhe me dokumente, prezantime, arkiva dhe skedarë të tjerë, direkt përmes Viber
• Fshi mesazhet nga të gjithë pjesëmarrësit në bisedë, edhe pasi të jenë dërguar
• Njoftimi me Push ju siguron që të mos humbni kurrë një telefonatë ose mesazh, edhe kur Viber është jashtë linje
• Përputhshmëria e aplikacioneve Viber Desktop në Windows, Mac, Linux dhe Windows 8
• Përputhshmëri e plotë e iPad, përfshirë Split View dhe Multitasking
• Përputhshmëria e Apple Watch: lexoni, përgjigjuni mesazheve dhe dërgoni ngjitëse ekskluzive menjëherë nga kyçi i dorës tuaj
• Mbështetje 3D prekjeje
• Qasja në iCloud: dërgoni foto dhe video direkt nga vendndodhja juaj e ruajtjes së iCloud

Viber Messenger (Lidhja e AppStore)
Viber Messengerfalas

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.