Apple do të hapë dy qendra të reja R&D në Kinë dhe Japoni

gatuaj-tim-japoni-id

Pasi modelet e reja të iPhone janë prezantuar dhe janë tashmë të disponueshme në treg, kreu i Apple, Tim Cook, ka marrë valixhet dhe ka filluar të udhëtojë në vende të ndryshme aziatike për të njoftuar planet e zgjerimit të kompanisë në Kinë dhe Japoni. Në fillim të kësaj jave Tim Cook vizitoi Shenzhen, el Silicon Valley kineze ku ndodhen shumë nga kompanitë kryesore të teknologjisë të njoftojë se do të krijojë një qendër të re R&D në vend. Kjo qendër kërkimi dhe zhvillimi bashkohet me atë që Apple njoftoi tashmë gushtin e kaluar dhe që së shpejti do të hapë dyert e saj në Pekin.

Ashtu si qendrat e tjera të R&D që Apple ka në vendet e tjera, ka shumë të ngjarë të përqendrohet në softuer sesa në pajisje, për të shmangur rrjedhjet e mundshme të informacionit në lidhje me projektet aktuale dhe të ardhshme të kompanisë. Pasi vizitoi Kinën, Tim Cook u drejtua për në Japoni, përveç vizitës në mjediset e Nintendo në Kioto, duke u takuar me Kryeministrin Japonez dhe duke njoftuar hapjen e ardhshme të një qendre të re R&D në Yokohama, një qendër R&D. e dyta që Apple hap në vend. I pari, i cili u njoftua më shumë se një vit më parë, është ende në ndërtim e sipër, megjithëse përurimi i tij është planifikuar për në fund të këtij viti.

Kjo qendër e dytë e R&D do të zërë një ish-strukturë Pananosic dhe do të ketë një sipërfaqe prej 269.000 metra katrorë. Ashtu si shumica e objekteve të Apple energji të rinovueshme do të jetë burimi kryesor i energjisë, nëse jo i vetmi. Përveç kësaj, i gjithë uji i përdorur do të trajtohet në vetë objektet.

Përveç qendrave të reja të R&D të planifikuara në Kinë dhe Japoni, Izraeli, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Japonia dhe Zvicra gjithashtu kanë këtë lloj qendre. Me këtë ritëm Apple do të duhet të ndryshojë Projektuar nga Apple në Cupertino nga Projektuar nga Apple në Cupertino dhe shumë vende të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.