Apple do të investojë 300 milion për prodhimin e ekraneve mini-LED dhe mikro-LED në Tajvan

Kemi folur për shumë muaj për mundësinë e Apple që të lançojë produktin e parë me një ekran mini-LED. Ne po flasim për shkak të thashethemeve të ndryshme që tregojnë për zbatimin e kësaj teknologjie nga Apple. Produkti i parë që, sipas analistëve, do të duhej të dilte në treg me një ekran mini-LED ishte iPad Pro 2020.

Një iPad Pro që përdor të njëjtin ekran si gjenerata e mëparshme. Ming-Chi Kuo, një nga analistët që ka folur më shumë për këtë teknologji në produktet e Apple, deklaroi disa javë më parë se teknologjia mini-LED dhe mikro-LED ato nuk do të arrijnë asnjë nga pajisjet që Apple lëshon këtë vit.

Tani po, tani jo. Ajo që është e qartë është se nganjëherë, është më mirë të harrosh thashethemet nëse po mendon të rinovosh pajisjen tënde Apple, sepse përndryshe, mund të zgjasësh pa nevojë jetën tënde (dhe vuajtjet e tua). Lajmet e fundit në lidhje me këtë teknologji të re të ekranit nuk tregojnë për një lançim këtë vit, por për investimin që Apple planifikon të bëjë në Tajvan sipas News Daily News.

Sipas këtij mediumi, Apple planifikon të investojë rreth 300 milion dollarë, në bashkëpunim me Taiwan Epistar dhe AU Optronics për të prodhuar shfaqje mini-LED dhe mikro-LED. Ky lloj ekrani ju lejon të krijoni produkte më të hollë dhe më të lehtë dhe nëse i injorojmë zërat, ai do të jetë i disponueshëm në gjeneratat e ardhshme të MacBook 14 dhe 16 inç, në iMac Pro, në iPad Pro 12,9 inç dhe në IPad 10,2 dhe 7,9 inç.

Ky lloj ekranesh ofrojnë të njëjtat përfitime si ekranet OLED që mund t'i gjejmë në iPhone aktual, duke përfshirë kontrast të lartë dhe diapazon dinamik. Kjo media nuk ka specifikuar kur kompania me qendër në Cupertino planifikon të bëjë investimin, por ka shumë të ngjarë të ndodhë midis këtij viti dhe tjetrit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.