Apple fillon të shesë pajisje të rinovuara iPhone

Apple fillon të shesë pajisje të rinovuara iPhone

Seksioni i produkteve të "rinovuar" ose të restauruar të Apple është tashmë një klasik midis përdoruesve që duan të rinovojnë produktet e tyre, por në të njëjtën kohë përfitojnë nga një zbritje pak a shumë interesante krahasuar me çmimin e tyre të zakonshëm me pakicë, duke shijuar të njëjtat garanci si ato të njëqind për qind produkt i ri. Deri tani, Apple ka shitur në këtë seksion të faqes së saj të internetit të gjitha llojet e produkteve, nga Mac, iPad ose Apple TV te pajisje të tilla si tastierë ose stacione AirPor Extreme megjithatë, kurrë nuk ofroi pajisje të rinovuara iPhone.

Kjo sapo ka filluar të ndryshojë sepse siç mund të shihet në faqen e internetit të Shteteve të Bashkuara, për herë të parë Apple ka nxjerrë në shitje terminale të rinovuar të iPhone. Ai nuk e kishte bërë kurrë më parë, të paktën jo zyrtarisht përmes dyqanit të tij në internet. Tani pyetja është nëse kjo iniciativë do të shtrihet në vende të tjera si Spanja dhe, nëse e bën, kur do të bëhet.

IPhone i rinovuar me garancitë e Apple dhe me një çmim më të mirë

Deri tani, Apple kurrë nuk kishte shitur pajisje iPhone të rinovuara, të rinovuara, të riparuara ose çfarëdo që ata dëshirojnë të quhen drejtpërdrejt në dyqanin e saj në internet. Përdoruesit mund të blinin praktikisht të gjitha llojet e produkteve (iMac, MacBook, iPad, Apple TV, pajisje iPod, tastierë dhe minj, AirPort, etj., Por kurrë nuk janë bërë terminalet e rinovuar të iPhone për shitje.

Tradicionalisht, Apple ka përdorur këto lloje të pajisjeve ekzistuese në inventarin e saj për shitësit e palëve të treta për t'i shitur ato si të tilla, dhe madje duket se edhe për të shitur pjesët e tyre. Por tani kompania Cupertino ka zgjeruar katalogun e këtij seksioni për të përfshirë modele të ndryshme të iPhone 6s dhe iPhone 6s Plus Ato mund të blihen pothuajse si të reja dhe me të gjitha garancitë e Apple por me avantazhin e ofrimit të tyre me një çmim më të mirë.

Në të kaluarën, Apple ka shitur iPhone të rinovuar megjithatë këto shitje ishin transferuar në një dyqan eBay që nuk u njoh kurrë plotësisht nga Apple. Ky dyqanAktualisht, i mungon çdo lloj produkti i ndërmarrjes dhe, në fakt, shitja e tij e fundit daton më shumë se një vit.

dyqan-mollë-ebay-iphone

Cilat modele iPhone mund të gjenden?

Kjo është hera e parë në historinë e kompanisë që Apple ka shitur iPhone në pjesën e saj të "rinovuar" të Dyqani Online. Aktualisht klientët mund të gjejnë modele të ndryshme të iPhone 6s dhe iPhone 6s Plus (të dy të lëshuar në shtator 2015).

Per momentin, ky opsion është i disponueshëm vetëm në Shtetet e Bashkuara; Dyqani në internet i Apple në Spanjë nuk ofron ende një iPhone të rinovuar, as nuk dihet se do ta bëjë këtë në të ardhmen, megjithëse pritet dhe është e dëshirueshme që të ketë.

Në faqen e internetit amerikane, iPhone 6s ofrohet në versionin e tij 16 GB për 449,00 dollarë, që përfaqëson një 15% zbritje ose 80 dollarë. IPhone 6s Plus është i disponueshëm në dy kapacitete ruajtje, 16 GB dhe 64 GB, me çmim përkatësisht 529 dollarë dhe 589 dollarë. Kjo është, gjithashtu me një zbritje prej 15% që është ekuivalente me 100 dhe 110 dollarë në varësi të rastit.

Si iPhone 6s ashtu edhe iPhone 6s Plus janë në dispozicion në katër përfundimet e saj: argjend, gri hapësirë, ar dhe trëndafil.

Të gjitha pajisjet janë shkyçur, që do të thotë, falas, dhe mund të funksionojë me çdo kompani telekomunikacioni; zorrë e tyre e jashtme është zëvendësuar dhe ata gjithashtu kanë një bateri krejt të re.

Nga vijnë këto pajisje?

Kompjuterët e rinovuar të Apple janë gjëja më e afërt me një produkt të ri që mund të gjejmë. Jo vetëm që përfitojmë nga zbritja në çmimin zyrtar të shitjes, por gjithashtu e gjejmë mbulohet nga garancia kufizuar nga Apple, së cilës duhet t'i shtohen "rregullat për konsumatorët dhe përdoruesit të zbatueshëm në vendet e tyre përkatëse të blerjes", politika e kthimit katërmbëdhjetë ditë dhe mundësia e kontraktimit të Apple Care.

Sa i përket origjinës së produkteve të restauruara dhe të çertifikuara të Apple, shumica e tyre vijnë nga kthimi i përdoruesit ose janë produkte që kanë pasur një defekt në fabrikë dhe janë riparuar. Në rastin e iPhone-ve të restauruara, duket se kjo iniciativë e Apple do të ketë origjinën e saj në stokun e madh të pajisjeve që do të ishin gjeneruar nga plani aktual i rinovimit në Shtetet e Bashkuara dhe se shumë përdorues do të kishin përfituar për të blerë një të ri një iPhone 7 ose iPhone 7 Plus.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lidia dijo

  Miremengjes.
  Unë e kam parë gjërat e rinovuara për ditë me radhë, por shoh se ata nuk lejojnë t'i blejnë ato jashtë SHBA.
  A mund të blihen në ndonjë mënyrë nga Spanja?
  Faleminderit.