Apple krijon së bashku me CDC një faqe në internet të veçantë për COVID-19

COVID-19 po sulmon ashpër gjeografinë e Amerikës së Veriut. Tashmë janë më shumë se 100.000 të infektuar, 1.700 të vdekur dhe më shumë se 900 të rikuperuar. Sidoqoftë, kurba e rritjes së sëmundjes në Shtetet e Bashkuara sapo ka filluar dhe priten javë shumë të vështira. Apple tashmë po ofron të gjithë ndihmën e mundshme për t'u përpjekur të lehtësojë deficitet që ekzistojnë. Për më tepër, së bashku me CDC (Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve), Casa Blanca dhe FEMA (Agjencia Federale e Menaxhimit të Emergjencave) kanë besuar një faqe në internet të veçantë për COVID-19, me informacionin përkatës dhe mundësinë e marrjes së një testi për të vlerësuar nëse mund të keni virus.

Të gjitha informacionet janë të pakta: Apple hap një faqe në internet me COVID-19

Apple është e aftë të arrijë një numër të madh njerëzish. Kjo është arsyeja pse ndërgjegjja e saj shoqërore dhe puna e saj në favor të shëndetit të qytetarëve ka filluar një platformë informacioni për COVID-19. Ky ueb Shtë krijuar së bashku me organizatat që po menaxhojnë krizën në Shtetet e Bashkuara. Këto janë CDC, FMA dhe vetë Shtëpia e Bardhë. Brenda këtij mjeti gjejmë tre seksione të diferencuara:

  1. Informacion i pergjithshem: Jepen informacione të përgjithshme për virusin, formën e tij të infeksionit, periudhën e tij të inkubacionit, etj. Përveç kësaj, ai ofron simptomat karakteristike të SARS-CoV-2 (COVID-19) dhe jep indikacione se kur një qytetar që vuan nga simptomat duhet të vizitojë një mjek.
  2. Cfare mund te bej?: Masat e parandalimit të ngjitjes ofrohen bazuar në dezinfektimin e vazhdueshëm të produkteve dhe veshjeve që mund të kenë qenë ngjitëse me pika nga njerëz të infektuar, ajrosje shtëpiake, higjenë dore, etj. Informacion përkatës jo vetëm në nivelin personal, por në nivelin e komunitetit.
  3. Shfaqja: Apple ka zhvilluar një provë që identifikon praninë e COVID-19 në trupin tuaj përmes një serie pyetjesh (në anglisht). Këto pyetje janë të orientuara në simptomat që mund të keni, kontaktet e mundshme që mund të keni pasur, rajonin në të cilin jetoni, etj. Më në fund, Apple ofron një rezultat dhe rekomandime, Kjo mund të shkojë nga kur shkoni te mjeku (përmes numrave të autorizuar të telefonit) derisa të jeni të qetë dhe të qëndroni në shtëpi.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.