Apple përgatit përmirësime për kompjuterët iPad dhe Mac

iPad-Pro-Qendra-Kontrolli

Mark Gurman ka rinisur racionin e tij të rregullt për planet e ardhshme të Apple dhe tani varet nga diapazoni Mac dhe iPad Pro. Sipas redaktorit të Bloomberg, Apple do të kishte përgatitur përmirësime në iPad për ta përqendruar atë edhe më shumë në sektorin e biznesit, pasi si dhe rinovimet e kompjuterave Mac, si desktop dhe laptopë, gjithmonë duke përmendur burime shumë afër çështjes. Përmirësimet e iPad do të vijnë në formën e harduerit dhe softuerit, dhe diapazoni Mac do të rinovohet me versione të reja të iMac, MacBook Pro dhe MacBook Air dhe një monitor 5K se do të ishte pasardhësi i Kinema Displays të zhdukura së fundmi dhe se do të prodhohej në bashkëpunim me LG Electronics.

Karakteristika të reja për iPad Pro

Apple do të niste veçoritë e reja të softuerit brenda iOS 10, të dizajnuara posaçërisht për iPad Pro, gjatë gjysmës së parë të vitit 2017, megjithëse nuk përjashtohet që përfundon duke i kursyer për t'i lëshuar së bashku me iOS 11 të ri që lançon në fundvitit. Këto përmirësime do të përfshijnë përdorime të reja për Apple Pencil, të tilla si aftësia për të shënuar në të gjithë sistemin, të tilla si Mail, Safari dhe iMessage., në një mënyrë shumë të ngjashme me atë që tashmë mund të bëhet me Galaxy Note dhe Stylus të tij. Tani për tani Apple Pencil mund të përdoret vetëm me aplikacione të dizajnuara posaçërisht që të jenë në përputhje me të.

Ndryshimet e nivelit të harduerit do të përfshijnë një teknologji të re më të shpejtë të ekranit që do të lejojë zmadhimin më të butë, si dhe lëvizjen e ekranit. Këto ndryshime nuk do të mbërrijnë deri në vitin 2017, kur Apple lëshon një iPad Pro të ri 10,5-inç, i cili tashmë ishte përfolur javë më parë.

Përditësimet në gamën e Mac

makbook-pro-2

Nëse azhurnimet në lidhje me iPad nuk do të mbërrijnë deri në 2017, duket se lajmet për kompjuterët Apple do të mbërrijnë së shpejti, para fundit të vitit. Lëshimi i këtyre kompjuterëve të rinj do të bëhet gjatë muajit tetor. Përditësimet përfshijnë MacBook Airs të ri me porta USB-C dhe iMac të ri me grafikë AMD. Por risia më e rëndësishme do të vinte me MacBook Pro që do të përfshinte një shirit, të quajtur nga Apple si "Shirit operativ dinamik" (emri mund të ndryshojë), i cili do të ishte një ekran OLED që do të na ofronte butona të ndryshëm në varësi të mjedisit që trajtonim. Kjo nuk është asgjë e re, dhe ne kemi folur për muaj me radhë për këtë risi që pritej për Keynote në qershor, por që duket se do të mbërrijë në shtator.

Bashkëpunimi me LG

Përveç rinovimit të Macs, Apple do të nisë një ekran të ri 5K për t'u përdorur me kompjuterët e tyre, dhe që do të prodhohet nga LG. Ky ekran do të ishte ai që do të pasonte Cinema Display ose Thunderbolt Display të shuar, të cilin Apple e ndërpreu kohët e fundit, e cila filloi thashethemet për modelet e reja së shpejti. Asgjë nuk është thënë për atë që u tha në atë kohë që këta motorë mund të integronin grafikën e tyre për të ndihmuar në kryerjen e detyrave më kërkuese me kompjuterë më pak të fuqishëm.

7 shtatori është emërimi

Për të parë nëse këto thashetheme bëhen të vërteta, të paktën ato që supozohet të mbërrijnë në gjysmën e dytë të vitit, do të duhet të presim vetëm një javë, pasi që Më 7 shtator Apple tashmë ka konfirmuar se do të ketë Keynote për të prezantuar iPhone 7 dhe të gjitha këto lajme që kemi diskutuar. Sigurisht, po presim të gjithë ju atë ditë për të vazhduar ngjarjen me ne.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   tony dijo

    nuk ka asgjë nga mac pro