Apple përmirëson të dhënat e saj për përfshirje dhe diversitet në të gjithë biznesin e saj

Një nga çështjet më të rëndësishme në vlerësimin e një kompanie është shkalla e saj përfshirja në nivelin e stafit të punësuar, përveç kufizimeve të punësimit. Në rastin e Apple, dëshiron të udhëheqë diversitetin në të gjithë kompaninë tuaj. Çdo vit Big Apple boton një raport që na tregon se si është bërë progres në këtë drejtim dhe cilat janë objektivat që duhet të përmbushen.

Prania e grave në pozitat udhëheqëse është rritur, si dhe numri i grave të rekrutuara në të gjithë sektorët. Një fakt interesant është se ka 5% më shumë gra krahasuar me të dhënat e vitit 2014. Edhe pse të dhëna inkurajuese është e nevojshme të vazhdohet puna. Aktualisht 68% e stafit janë burra, ndërsa 32% janë gra.

Apple dëshiron të drejtojë mbrojtjen e barazisë, përfshirjes dhe diversitetit

Njerëzimi është shumës, jo njëjës. Mënyra më e mirë në të cilën funksionon bota është me të gjithë. Askush jashtë.

Ata të Cupertino kanë publikuar raportin e tyre vjetor në përfshirja dhe diversiteti ku ata kanë ekspozuar përmirësimet që janë bërë gjatë këtij viti. Duke vazhduar me çështjen e pabarazisë gjinore, duhet theksuar se aktualisht 29% e udhëheqësve janë gra, ndërsa 39% e udhëheqësve nën moshën 30 janë gra.

Përparimi në këtë kuptim është gradual por mund të thuhet se është pozitiv. Shqetësimi i një kompanie të madhe për përpiquni të arrini barazinë midis kolektivit të saj të punëtorëve dhe udhëheqësve është një cilësi pozitive. Duke iu referuar përkatësia etnike e personelit të punësuar Duhet të theksohet se pothuajse 50% janë njerëz të bardhë ndërsa gjysma tjetër e rekrutimit përbëhet nga njerëz të etnive të tjera të tilla si hispanikë ose zezakë.

Të dhënat e analizës së përfshirjes dhe diversitetit mund të konsultohen në faqen e internetit të fushata e re e Apple thirrje hapur ku pasqyron rëndësinë që ndryshimet bashkojnë dhe nuk ndahen, se molla e madhe angazhohet për barazi.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.