Apple po punon për një kufje Bluetooth

wireless-earpods-concept-2

Koncepti i kufjeve Bluetooth

Që kur filluan të qarkullojnë thashethemet e para në lidhje me mundësinë që Apple të ndalojë së përdoruri folenë e kufjeve, ka pasur shumë koncepte që kemi parë deri më tani se si mund të lëshohen kufjet Bluetooth që kompania. Por lajme në lidhje me një pajisje të këtij lloji nuk kemi pasur deri më tani. Siç është raportuar nga Forbes, Apple po punon në një kufje pa tel me një çip të veçantë Bluetooth gjë që do të lejonte që jeta e baterisë të jetë shumë më e gjatë se ajo e pajisjeve që mund të gjejmë aktualisht në treg. Duke cituar burime në lidhje me projektin, Forbes siguron që Apple ka punuar për disa vjet në një çip të veçantë Bluetooth për të zgjidhur problemet e baterisë me të cilat përballen ky lloj kufjesh.

Çipi me Bluetooth me fuqi të ulët është zhvilluar nga kompania Passif Semiconductor, një startup që Apple bleu në 2013, por gjatë zhvillimit Apple hasi në probleme të ndryshme. Apple kishte planifikuar të nisë këto kufje në 2015, por disa keqfunksionime me çipin e ri të Bluetooth-it e bënë të nevojshme anulimin e nisjes. Sipas Forbes, nëse operacioni nuk është 100%, Apple pret në syth dhe fillon përsëri. Lidhur me këtë çip të ri Bluetooth, ne nuk e dimë nëse është projektuar nga Apple apo nëse palët e treta kanë ndërhyrë.

Vitet e fundit, Apple ka krijuar skedarët e saj në mënyrë që të përpiqet të zvogëlojë varësinë e saj nga palët e treta në mënyrë që të shmangen problemet në zinxhirin e furnizimit që mund të prishin planet e prodhimit. Që nga viti 2010, Apple ka dizajnuar patate të skuqura të vetat bazuar në arkitekturën ARM, kështu që nuk ka gjasa që çipi i përdorur në kufje me Bluetooth nuk të ishte dizajnuar direkt në Cupertino.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.