Apple punon për të unifikuar të gjitha shërbimet e saj cloud

foto-icloud

Apple është shumë e përqendruar në fillimin e shërbimeve të reja, me këtë ka ardhur një diversifikim që nuk është tipik për kompaninë e mollëve. Rezultati është që ata kanë kuptuar nga nivelet e sipërme të Cupertino se sistemi i tyre i ruajtjes së reve është shumë i shpërndarë, gjë që padyshim shkakton kosto dhe dështime të panevojshme. Që nga viti i kaluar, iCloud ka qenë detyra në pritje e Apple, shërbimi bie shumë shpesh, dhe gjithashtu bëhet i komplikuar dhe i lodhshëm për të hyrë në gjithçka të nevojshme për shkak të shpërbërjes. Sidoqoftë, duket se ky problem i ka ditët e numëruara, sepse Apple po punon për të unifikuar të gjitha shërbimet e saj në cloud nën sistemin e vetëm iCloud.

Eddy Cue është paraardhësi kryesor i kësaj iniciative, si Shefi i Programit dhe Shërbimeve të Internetit, ai beson se sistemi i tij i ruajtjes së reve do të bëhej më i fortë dhe më i qëndrueshëm nëse do të unifikohej vazhdimisht. Serverët për Siri, Apple Music dhe shërbime të tjera të ruajtjes së reve do të zhvendosen në një platformë të krijuar nga Apple dhe të kontrolluar nga e njëjta kompani, e koduar "Pie". Projekti është avancuar mirë dhe do të përmirësojë stabilitetin e sistemeve cloud të Apple.

Kompania tashmë ka filluar të lëvizë të dhëna nga Siri, Apple News dhe iTunes Store, duke filluar kështu të prishë aleancat e saj me Google dhe Amazon në lidhje me qiradhënien e serverave të saj. Apple dëshiron të bëhet e fortë duke përfituar nga pasuria ekonomikeNjë shembull është shkëputja e tij pothuajse totale me Samsung kur bëhet fjalë për prodhimin e pajisjeve të saj dhe duket se ruajtja e të dhënave në serverat e vet do të jetë hapi tjetër. Ne nuk jemi të befasuar, veçanërisht pasi e dimë që Apple tashmë faturon më shumë për sa i përket shërbimeve në internet sesa në shitjen e pajisjeve fizike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.