Apple punon në afatin e fundit të Snapchat, 2017

Fotografi nga iDownloadblog

Fotografi nga iDownloadblog

Kopjimi në Snapchat është bërë pothuajse një zakon në këtë teknologji. Siç e dini, Instagram shtoi veçorinë e vet të quajtur Stories, me këtë, i dha një goditje gati fatale Snapchat. Sidoqoftë, duket se jo gjithçka do të qëndrojë këtu, Apple gjithashtu ka propozuar që të godasë Snapchat ndërsa është ende në përmirësim nga goditja e mëparshme, dhe është se Apple po planifikon të nisë shërbimin e saj të ndarjes së videove për vitin e ardhshëm. Një përpjekje tjetër e Apple për të krijuar një rrjet social, përpjekja e dytë që nga Cupertino, që kur u lançuan disa vite më parë Ping, një rrjet social muzikor që ishte një dështim i vërtetë.

Ka qenë ekipi e Bloomberg i cili ka njoftuar këtë synim të ri të kompanisë apple, kështu që do të hynte për të konkurruar direkt kundër Snapchat dhe Instagram. Qëllimi është i qartë, përdorues të rinj. Sipas statistikave, përdoruesit e rinj të iOS kalojnë 50 minuta në ditë në Facebook dhe rreth 30 minuta në ditë në Snapchat, me pak fjalë, Apple synon që të paktën ato 30 minuta të kalojnë në kompaninë e tyre.

Synimi i zhvilluesve është të ofrojnë një redaktim të thjeshtë video, me mjete që kënaqin përdoruesit e asaj gjenerate që është rritur me Snapchat dhe Instagram. Apple planifikon të nisë projektin e saj si një aplikacion të veçantë, i cili mund të shkarkohet nga App Store, megjithëse për t'i bërë gjërat më të lehta, ai do të përfshijë të njëjtat opsione direkt në kamerën e Apple, kështu që ju mund t'i ndani këto video kudo. - Bloomberg.

Qëllimi, siç kemi thënë, është të krijojmë video me të vërtetë të shkurtra që përfundojnë të bindin audiencën e re, dhe mbi të gjitha që ato janë të lehta për tu redaktuar. Pak ngjitje dhe shumë mundësi. Ndërkohë, ata nuk kanë përmendur lëkurat e stilit Snapchat.

Ky aplikacion që Apple po zhvillon do t'u lejojë përdoruesve të regjistrojnë video, të aplikojnë filtra dhe madje të tërheqin përmbajtjen (ashtu si Snapchat), si dhe ta dërgojnë atë përmes rrjeteve ekzistuese sociale si Twitter, me synimin që njerëzit të njihen me sistemin . Softueri është duke u dizajnuar të përdoret me një dorë, dhe qëllimi është që videot të regjistrohen, editohen dhe ngarkohen për rreth një minutë. - Bloomberg.

Apple po e merr atë më seriozisht sesa mendojmë

Snapchat

Ne mund të mendojmë se ata do të shkojnë te praktikantët ose të krijojnë një aplikacion që është i lehtë dhe i shpejtë për tu integruar, por asgjë nuk është më larg nga realiteti, në kompaninë Cupertino ku ata kanë ardhur ata që janë përgjegjës për Final Cut Pro. Përveç kësaj, ai ka punësuar një ekzekutiv nga një kompani prodhimi për të drejtuar këtë projekt. Shtë e qartë se Apple ka në plan të diversifikojë mirë pasuritë e saj, duke mos u përqëndruar vetëm në pajisje.

Sipas llogarive të kompanisë, aplikimi do të lançohet në vitin 2017Edhe një herë burimi është Mark Gurman, bloger i cili ka rrjedhur më shumë përmbajtje të Apple gjatë viteve. Sidoqoftë, Apple njoftoi se tashmë ishte duke punuar në funksione që lidhen me rrjetet sociale për iOS që nga viti i kaluar, megjithëse ata nuk njoftuan vitin e fillimit

Ne nuk e kemi shumë të qartë se ku Apple dëshiron të shkojë me këtë, por realiteti është ai Drejtuesit e Snapchat duhet të jenë duke kafshuar thonjtë e tyre me zemërimin në nivelin e softuerit që ai ka vuajtur nga dy prej kompanive më të fuqishme që ekzistojnë, Apple dhe Facebook (pronari i Instagram), të cilët kanë integruar idenë e tij pa kërkuar as lejen më të vogël, dhe që pa dyshim ai do të ndikojë në Snapchat mbi një bazë të mirë për sa i përket përdoruesve.

Hapi i parë për të gjitha këto u ndërmor nga Apple me aplikacionin e ri të mesazheve për iOS 10, ne kujtojmë se ata kanë përfshirë një dyqan të ri ngjitësesh për aplikacionin Messages, në këtë mënyrë ata gjithashtu planifikojnë të konkurrojnë në treg direkt me mesazhe të tjera të çastit aplikacionet, megjithëse do ta kenë të komplikuar për sa kohë që iMessage nuk lëshohet në pajisjet Android.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.