Apple rekomandon që disa nga punonjësit e saj të punojnë nga shtëpia

Frika e koronavirusit në Shtetet e Bashkuara ka filluar të jetë shumë më shqetësuese sesa në disa vende evropiane. Shumë janë kompanitë që kanë anuluar të gjitha ngjarjet që kanë planifikuar të organizojnë ose në të cilat kanë planifikuar të marrin pjesë. Google ka anuluar ditët e zhvilluesve që kishte planifikuar të mbante në maj dhe Apple ka vendosur të mos marrë pjesë në SXSW që mbahet javën e ardhshme.

Përveç kësaj, disa kompani, të tilla si Apple, kanë filluar të rekomandojnë që disa nga punonjësit e tyre të punojnë në distancë nga shtëpitë e tyre, pas rekomandimit të Departamentit të Shëndetit Publik Santa Clara, i cili kërkon që ky opsion të konsiderohet për punonjës që nuk janë të varur nga kontakti fizik.

I njëjti rekomandim paralajmëron kompanitë që ata duhet të minimizojnë ose anulojnë takime të mëdha ose konferenca personalisht, një hap që Apple e bëri tashmë disa ditë më parë në anuloni pjesëmarrjen tuaj në SXSW ku ai planifikoi të prezantojë publikimet e tij të radhës në Apple TV +. Facebook, Intel dhe Twitter, ndër të tjera, gjithashtu kishin anuluar pjesëmarrjen e tyre në këtë ngjarje.

Për momentin, Apple nuk ka komentuar se cilat janë planet e saj për festimin e WWDC, Konferencën Botërore të Zhvilluesve që Apple mban çdo vit në fillim të Qershorit dhe ku prezantohen lajmet për versionet e ardhshme të iOS, tvOS, watchOS dhe macOS që do të mbërrijë në shtator me versionin tjetër.

Likelyshtë e mundshme që para se të njoftojë anulimin e kësaj ngjarjeje, Apple po studion se çfarë formula mund të përdorë për më shumë se 5.000 zhvillues që ndjekin këto konferenca, mund të dijë lajmet që ata duhet ose mund të zbatojnë në aplikacionet e tyre për lëshimin në treg të versioneve të reja të sistemeve operative Apple.

Numri zyrtar i infeksionet në Shtetet e Bashkuara arrijnë në 231, ndërsa në të gjithë botën, kjo shifër ka kaluar 100.000.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.