Apple u kërkon zhvilluesve të përshtatin aplikacionet e tyre me iPhone X të ri

Aplikimet kanë qenë gjithmonë një pikë e rëndësishme kur ndryshoni harduerin e iPhone-ve të rinj. Një shembull i kësaj ishte kërcimi në arkitekturën e pajisjeve nga 32 në 64 bit ose përshtatja në ekranin Retina. Prezantimi i iPhone X është një pikë kthese e re në historinë e Apple.

Kjo ka bërë molla e madhe ka synuar zhvilluesit duke i nxitur të përshtatin aplikimet e tyre për dizajnin dhe ndërfaqen e pajisjes së re, dekurajuese luftoni modelin e ri, duke iu referuar skajeve të rrumbullakosura dhe nivelit. Gjithashtu siguron lehtësirat nga Apple për ta bërë më të lehtë ndërrimin e aplikacioneve nga App Store.

Zhvilluesit do të duhet të punojnë në përshtatjen e aplikacioneve të tyre në iPhone X

El futuro está casi aquí. El iPhone X estará disponible el 3 de noviembre. Este impresionante dispositivo cuenta con la nueva pantalla Super Retina para disfrutar de experiencias más inmersivas y Face ID, una nueva forma segura de desbloquear, autenticar y pagar. La cámara TrueDepth funciona con ARKit, y el chip Bionic A11 está diseñado para Core ML y Metal 2. Descarga Xcode 9.0.1, prueba tus aplicaciones en el simulador de iPhone X y captura capturas de pantalla. A continuación, envíe sus aplicaciones y metadatos actualizados en iTunes Connect hoy mismo.

Ardhja e iPhone X do të nënkuptojë një ndryshim për të cilin zhvilluesit kanë punuar deri më tani. Aplikimet duhet të përshtaten me ekranin e ri të iPhone X dhe të gjithë sasinë e teknologjisë që mund të ketë pajisja e re. Një nga shembujt është çipi Bionic A11, një mjet i fuqishëm i aftë të montohet brenda rrjete të mëdha nervore që, së bashku me inteligjencën artificiale, mund të japin rezultate të shkëlqyera.

Teksti në krye të këtij artikulli është letra e dërguar nga Apple për të gjithë zhvilluesit duke i nxitur ata që të përshtatin aplikacionet e tyre për ardhjen e pajisjes, rezervat e së cilës, me siguri, kanë thyer rekorde të shitjeve. Nga ana tjetër, edhe pse molla e madhe kërkon nga zhvilluesit për këtë punë Ajo gjithashtu ofron lehtësira.

Një nga ato lehtësi është aftësia për të simuluar aplikacione në një iPhone X interaktiv të disponueshëm në azhurnimin e ri Xcode të disponueshëm në Mac App Store. Cfare ka me shume, ardhja e Face ID nuk do të kërkojë asnjë lloj linje kodi nga krijuesit e aplikacioneve Apple do të kryejë zëvendësimin automatikisht për ato aplikacione që përdorin Touch ID.

Për më tepër, krijuesit këshillohen të marrin parasysh vallëzuese të sensorit të iPhone X të ri si dhe këndeve të rrumbullakosura që ka pajisja e re. Prandaj, Cupertino këshillon kundër manipulimit ose juego me këto karakteristika, të cilat merren parasysh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Raúl Aviles dijo

  Ky paragraf është i rëndësishëm dhe ishte një nga gjërat që më shqetësoi ...

  "Për më tepër, ardhja e Face ID nuk do të kërkojë asnjë lloj linje kodi për krijuesit e aplikacioneve pasi Apple do të kryejë zëvendësimin automatikisht për ato aplikacione që përdorin Touch ID."

  Unë ju interpretoj nga dita 1, të gjitha aplikacionet që përdorën TouchID përfitojnë nga FaceID ... megjithëse në aplikacion (nëse nuk e kishin korrigjuar më parë) do të shfaqet përfaqësimi i gjurmës së gishtit, por ne me të vërtetë do të përdorim fytyrën tonë.

  Interesante !!

  1.    Angel Gonzalez dijo

   E vërteta është se është një temë shumë interesante por duhet sqaruar se jo të gjitha aplikacionet e pajtueshme me Touch ID do të jenë automatikisht të përputhshme me Face ID, ose të paktën shpresojmë që të jetë kështu.

   Zhvilluesit duhet të japin leje për Apple që të integrojë sistemin e sigurisë në aplikacionet e zhvilluesve gjatë procesit të verifikimit të App Store.

   Ne jemi duke pritur të shohim funksionimin e sensorit dhe pajtueshmërinë me aplikacionet.

   Përshëndetje!

 2.   Triskele dijo

  Për mua së pari, që Touch ID më dukej më komode dhe më e shpejtë, e njëjta gjë është rutinë, për të tjerët ky do të jetë një medium më i shpejtë. Nga ana tjetër, ajo është akoma një kompani private, një shumëkombëshe dhe aq sa respekton privatësinë tuaj më shumë se të tjerët, është një shumëkombëshe dhe tashmë është një kartë krediti, gjurmë gishtash, fytyrë, etj etj të të dhënave që ajo po mbledh, shumë mendimi im. Ashtu si gjithçka, ne do të duhet ta shohim atë, shumë spektakolarizëm por pak tjetër është thënë, ose të paktën kam lexuar, por unë të paktën, nëse do të kem një nga këto në të ardhmen dhe gjërat nuk kanë ndryshuar, siç është kthimi i Touch ID ose zgjedhja midis të dyve, do të jetë me PIN-in e jetës dhe tani, me atë që bllokon, është mendimi im, jo ​​më shumë.