Apple vazhdon të kërkojë që përdoruesit që vizitojnë dyqanet e saj ta bëjnë këtë me një maskë

Apple Store Paris

Ndërsa vendet vazhdojnë të përparojnë në procesin e vaksinimit masiv, disa vende kanë filluar relaksoni rregullat e përdorimit të maskave.

Në Shtetet e Bashkuara, një nga vendet më të përparuara në proceset e vaksinimit deklaroi javën e kaluar përmes CDC që vaksinoi plotësisht përdoruesit ata nuk kanë nevojë të përdorin maska ​​si në ambiente të jashtme ashtu edhe në shumicën e hapësirave të brendshme, duke lejuar që shumë kompani dhe biznese të fillojnë të jenë më fleksibël me përdorimin e maskës.

Walmart, Starbucks, Costco dhe Trader Joe ata nxituan të njoftonin se klientët e vaksinuar nuk do të kishin më nevojë të shkonin në institucionet e tyre me maska.

Sidoqoftë, sipas asaj që ata thonë nga Bloomberg, Apple pohon se të gjitha dyqanet që kompania ka në të gjithë Shtetet e Bashkuara, do t'i nxisin përdoruesit të përdorni maska ​​brenda gjatë vlerësimit të masave të reja të shëndetit dhe sigurisë, meqenëse përparësia e tyre është shëndeti dhe siguria e punonjësve të tyre dhe klientëve që vizitojnë institucionet e tyre.

Këto udhëzime janë një rekomandim i Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC për shkurtesën e saj në anglisht), kështu që ato nuk i tejkalojnë rregullat që janë vendosur në secilin shtet, megjithëse shumë prej tyre tashmë kanë filluar t'i modifikojnë për t'i përshtatur me rekomandimet e këtij organi.

Michigan (ku Apple Store ende nuk lejon publikun të hyjë pasi rihap dyqanet e tij disa ditë më parë), North Carolina, Minnesota dhe Connecticut ato nuk kërkojnë më përdorimin e maskave për ata që tashmë janë vaksinuar. Hawaii dhe Massachusetts deri më tani nuk kanë ndryshuar kufizimet për të përmbushur rekomandimet e CDC.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Scl dijo

    Secili vendos. Tingëllon mirë për mua për shkak të Apple.